آشنایی با مشخصات انواع آلیاژهای برنج بازار فلزات ایران | brassonline

در مس زیرین غالباً حلقه های رشد لایه های مس متناوب، کم و بیش متراکم قابل مشاهده است. گاهی اوقات این لایه ها دارای نواردهایی از اکسید حجیم هستند و باند باریک از مس متراکم معمولاً در مجاورت جبهه خوردگی مشاهده می شود. این ویژگی ها بر اساس مشاهدات آزمایشگاهی توضیح داده شده اند که می توانند توضیح مناسبی برای مکانیزم روی زدایی باشند. اولین مرحله در روی زدایی و یا خوردگی حفره ای برنج انحلال مس و روی است. مس به طور معمول مقاومت بالایی در محیطهای خورنده مانند آب و هوای دارای فلوراید از خود نشان می دهد. مس و برخی از آلیاژهایش بسیار مستعد خوردگی شیاری هستند.

معرفی انواع مختلف آلومینیوم

از دیاگرام مس و روی می توان فهمید كه دامنه انجماد برنجها كوتاه و سیالیت خوبی دارند. قلع را معمولاً با سرب و با نسبت شش به یک یا چهار بر یک مخلوط می کنند . در تجهیزاتی که دو فلز بر روی هم قرار می‌گیرند و احتمال اصطکاک وجود دارد، فلز برنج به کار می‌رود.

لیست تولیدکنندگان فولاد ایران

برنج معمولاً قابلیت چکش‌خواری بیشتری نسبت به مس و روی دارد و تقریباً دمای ذوب آن بین ۹۰۰ تا ۹۴۰ درجه تسهیلات بانکی برای صنایع فلزی کشور سانتی‌گراد است . البته سختی و نرم بودن آن می تواند با تغییر نسبت مخلوط مس و روی تغیر کند. با کمترین مقدار روی، برنج‌ها می‌توانند به راحتی سرد کاری شوند، جوش داده و ریخته گری شوند. محتوای مس زیاد نیز به فلز اجازه می‌دهد که یک لایه اکسید محافظ (پاتینا) بر روی سطح خود ایجاد کند که از خوردگی بیشتر محافظت می‌کند، که یک ویژگی ارزشمند در برابر رطوبت است.

آشنایی با مشخصات انواع آلیاژهای برنج بازار فلزات ایران | brassonline

رنگ برنج از قرمز تیره تا زرد نقره ای متغیر است و رنگ آن به میزان روی در ترکیب بستگی دارد. هر چفدر مقدار درصد روی بیشتر باشد، رنگ برنج نیز روشن ترخواهد شد. آلیاژ برنج محکم تر ار مس و روی است و شکل دادن برنج بسیار راحت بوده و در برابر حرارت و خوردگی مقاوم میباشد. برنج از مدت‌ها پیش حتی قبل از تاریخ شناخته شده بود؛در آن زمان که انسان هنوز فلز روی را نمی‌شناخت با ذوب کردن مس همراه با کالامین (سنگ معدن فلز روی) برنج تولید می‌کرد.

  • در طلای سفید هم مثل طلای زرد میزان طلای خالص عیار نامیده می‌شود.
  • ورق و کویل برنجی بر اساس میزان سختی به سه دسته تقسیم می شوند که در فروش آن ها مؤثر هستند.
  • همچنین آلیاژهای خاص برنجی برای مرمت یا بازسازی بناهای تاریخی سراسر جهان کاربرد دارند.
  • برنج به عنوان یک آلیاژ غیر مغناطیسی و کم اصطکاک است، و خواص صوتی آن می توان در بسیاری از سازهای موسیقی برنجی استفاده کرد.
  • این کار را می توان تکرار کرد تا زمانی که فلز به ضخامت مورد نظر برسد.

هر چند ممکن است آلومینیوم و فسفر نیز در ساخت آن استفاده شود. در رابطه با این دو آلیاژ و تفاوت آنها در ادامه، مطالب بیشتری بیان شده است. زمانی که یکی از عناصر آلیاژی که دور تر از آرایش گاز نجیب نسبت به عناصر دیگر قرار دارد. از ساختار آلیاژ حذف می شود و در مورد برنج دریایی یک ساختار متخلخل از مس بدون مقاومت مکانیکی به جای می گذارد. بیان می شود که خروج عنصر آلیاژی واقع شد برخی آلیاژهای مس مانند برنج دریایی تمایل بسیار زیادی به از دست دادن عنصر آلیاژی خود. این ترک خوردگی ها بسیار سریع رخ می دهند و آثارشان برای این فلز به شدت مخرب است.

الیاژ برنج

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج