امضای BOJ Could End YCC

باز کردن حساب زنده


منبع: https://www.orbex.com/blog/en/2023/05/signs-the-boj-could-end-yccمشکل اخیر افزایش دستمزدها بوده است که تقاضای مصرف کنندگان ژاپنی را تقویت کرده است. کسب‌وکارها همچنین در فصل گذشته سودهای بی‌سابقه‌ای ثبت کرده‌اند که می‌تواند نشانه‌ای از شروع دوباره رشد اقتصاد باشد. این بدان معناست که تورم «اشتباه» را می‌توان با تورم «درست» جایگزین کرد و سپس BOJ مجبور به اقدام خواهد شد.

تجارت اخبار مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

کازوئو اوئدا، فرماندار BOJ بارها گفته است که در حال حاضر هیچ تغییری در سیاست پولی برنامه ریزی نشده است، اما فهرست داده ها تصویر متفاوتی را نشان می دهد. BOJ اعلام کرد که در حال انجام بازنگری در سیاست پولی است که انتظار می رود تا سال آینده به نتیجه نرسد. اظهارات بانک مرکزی این روایت را دوچندان کرده است که تا زمانی که این بررسی به نتیجه نرسد، هیچ تغییری رخ نخواهد داد. اما، غیرعادی نیست که واقعیت برنامه های بانک مرکزی را مختل کند.

مسترکلاس 90*728 [EN]

آخرین گزارش ها

این هفته مجموعه ای از داده ها را از ژاپن در آستانه انتشار ارقام تورم فردا آورده است. بسیاری از آنها شگفت زده کرده اند و هم تحلیلگران و هم سیاست گذاران را از خود دور کرده اند. نتایج بسیار خوب هستند، در واقع، گمانه زنی های فراوانی وجود دارد مبنی بر اینکه نخست وزیر کیشیدا می تواند انتخابات عمومی را برگزار کند، این خبر را به زودی یکشنبه پس از نشست G-7 در ژاپن اعلام کرد.

ژاپن اخیراً دچار تورم شد، اما به دلیل اینکه تورم “اشتباه” بود، روند کاهشی BOJ را متزلزل نکرد. آنچه BOJ در تلاش برای دستیابی به آن بود، گسترش طبیعی پایه پولی است که در زمان رشد اقتصاد رخ می دهد. رشد اقتصادی مستلزم گردش سریع پولی است که قیمت ها را افزایش می دهد. مشکل بسیاری از بانک های مرکزی دیگر این است که اقتصاد با سرعت بالای گردش پول در حال رشد است. این بدان معناست که آنها نرخ ها را افزایش می دهند تا اقتصاد را “سرد” کنند.

در حالی که تورم کاهش یافته است، هنوز به هدف بازگشته است. انتظار می رود تورم سالانه ژاپن در ماه آوریل نسبت به ماه قبل بدون تغییر در 3.2 درصد باقی بماند.. انتظار می رود تورم اصلی از 3.1 درصد اندکی به 3.2 درصد افزایش یابد. BOJ احتمالاً این را همچنان نوعی تورم «اشتباه» می‌داند، که نشان می‌دهد سیاست بعید آن در واکنش تغییر خواهد کرد. BOJ همچنان انتظار دارد که تورم همچنان پایین بیاید و قیمت ها را ثابت نگه دارد.

تورم پایین دائمی ژاپن به دلیل عدم رشد بوده است. “حادثه” تورم بالا در سال گذشته عمدتاً ناشی از کاهش ناگهانی ارزش ین بود که باعث افزایش قیمت محصولات داخلی شد. علاوه بر این، قیمت سوخت به شدت افزایش یافت. اکنون که ین در حال قوی تر شدن است و قیمت نفت خام کاهش یافته است، تورم ژاپن در حال کاهش است.

آنچه انتظار می رود

یکی از بخش‌های کلیدی داده‌های اخیر، نتایج شگفت‌آور خوب در تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول بود. تولید ناخالص داخلی سالانه 1.6 درصد بود که دو برابر 0.8 درصد مورد انتظار بود. یکی از بزرگترین چالش‌هایی که BOJ با آن دست و پنجه نرم می‌کند و دلیل پایین نگه داشتن نرخ‌ها، ایجاد «تورم ارگانیک» است. اگرچه رشد 1.6 درصدی سالانه بر اساس استانداردهای سایر کشورها دقیقاً خیره کننده نیست، اما نسبت به میانگین قبلی تغییری اساسی دارد و می تواند نوید دهنده تغییر در سیاست BOJ باشد.

نوع “خوب” تورم

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج