به نقل از رویترز، کاندا، دیپلمات ارشد FX ژاپن به حرکت های ین «مناسب» پاسخ خواهد داد

اخیراً ضعف ین یک نگرانی بزرگتر بوده است.

توکیو (رویترز) – دیپلمات ارشد ارزی این کشور روز سه شنبه پس از نشست مقامات مالی ارشد در واکنش به تضعیف ین به پایین ترین حد شش ماهه در برابر دلار گفت که ژاپن از نزدیک حرکات بازار ارز را زیر نظر خواهد گرفت و در صورت لزوم “مناسب” پاسخ خواهد داد. .

ماساتو کاندا، معاون وزیر دارایی در امور بین‌الملل، پس از دیدار با همتایان خود از بانک ژاپن و ناظر مالی این کشور، به خبرنگاران گفت: «نرخ‌های ارز باید به‌گونه‌ای ثابت حرکت کند که منعکس کننده اصول بنیادی باشد و نوسانات بیش از حد نامطلوب است».

او گفت: “عوامل خطر در بازارهای مالی مانند سقف بدهی ایالات متحده و بخش مالی آن وجود دارد. دولت و BOJ نیاز به نظارت دقیق حرکت ارز و بازار مالی و تاثیر آنها بر اقتصاد ژاپن را به اشتراک گذاشتند.”

2/2

© رویترز. عکس فایل: اسکناس های ین ژاپن در این تصویر تصویری دیده می شود که در 23 سپتامبر 2022 گرفته شده است. رویترز/فلورانس لو/تصویر

2/2

گفت‌وگوهای سه جانبه سال گذشته برای هشدار در مورد تضعیف بیش از حد پول ژاپن، که هزینه‌های واردات را افزایش می‌دهد و ضربه‌ای به مصرف خصوصی وارد می‌کند که بیش از نیمی از اقتصاد، سومین اقتصاد بزرگ جهان را تشکیل می‌دهد، مورد استفاده قرار گرفت.

معمولاً به دلیل ماهیت اقتصاد ژاپن متکی به صادرات، یک ین قوی برای سیاست گذاران نگران کننده است، زیرا این امر رقابت قیمت صادراتی را تضعیف می کند.

نوشته تتسوشی کاجیموتو

با کمک به تقویت دلار، خزانه‌داری‌های آمریکا با تاریخ طولانی‌تر در روز سه‌شنبه افزایش یافتند زیرا معامله‌گران اوراق قرضه از توافقی برای تعلیق سقف استقراض واشنگتن تا ژانویه 2025 در ازای محدودیت‌ها در هزینه‌ها و کاهش برنامه‌های دولتی استقبال کردند.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/japans-top-fx-diplomat-kanda-will-respond-to-yen-moves-appropriately-3093678

وی گفت: ما از نزدیک حرکات بازار ارز را رصد خواهیم کرد و در صورت نیاز پاسخ مناسب خواهیم داد. وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال مداخله ارزی گفت: در صورت لزوم، هر گزینه موجود را رد نمی کنیم.

کاندا با اشاره به فرماندار جدید کازوئو اوئدا گفت که دولت و BOJ تاکنون از نزدیک با یکدیگر هماهنگ بوده‌اند و اراده خود را برای همکاری نزدیک‌تر تحت رهبری جدید BOJ در پاسخ به خطرات مختلف برای بازارها تأیید کردند.

ین ضعف

ضعیف بودن ین صورت حساب های واردات را بالا برده و تراز تجاری ژاپن را به کسری دائمی تبدیل کرده و قدرت خرید ژاپن را تضعیف کرده است.

این نشست در سال گذشته به عنوان مقدمه ای برای اولین مداخله فروش دلار و خرید ین ژاپن در 24 سال گذشته بود، زیرا ارزش ین در برابر ارز ایالات متحده به پایین ترین حد در 32 سال اخیر رسید.

روز سه‌شنبه، ارزش دلار در برابر ین در روز سه‌شنبه 0.03 درصد کاهش یافت و به 140.4 رسید، درست پایین‌تر از بالاترین رقم سال 140.91 که در روز دوشنبه به ثبت رسیده بود.

اخیراً نگرانی‌هایی در مورد تضعیف مجدد ین وجود داشته است که از جمعه گذشته به پایین‌ترین حد در شش ماه گذشته فراتر از 140 ین در برابر دلار رسیده است.

گفتگوهای معمول سه جانبه برای نشان دادن عزم مقامات برای کنترل حرکات بازار به ویژه در مواقعی که نوسانات زیاد است، برگزار شد. چنین مذاکراتی آخرین بار در اواسط ماه مارس برگزار شد و معمولا زمانی انجام می شود که ین دچار نوسانات شدید، چه بالا و چه نزولی شود.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج