بیانیه سیاست پولی بانک کانادا: پیش نمایش 12 آوریل

محیط ریسک و رفتارهای بین بازاری: محیط پرخطر به دلیل به روز رسانی های منفی اقتصادی جهانی، اظهارات جنگ طلبانه پاول رئیس فدرال رزرو برای مبارزه با تورم در طول شهادت در کنگره. ارقام ضعیف‌تر از حد انتظار مشاغل ایالات متحده احتمالاً نقشی در خلق و خوی داشته است. رویداد سقوط SVB روند کلی هفته را به دور از سرمایه گذاری های پرخطر سرعت بخشید.

25 ژانویه 2023:

همپوشانی جفت های CAD: نمودار 1 ساعته فارکس

در صورتی که انتشار CPI ایالات متحده بیش از حد انتظار باشد، احتمال این سناریو افزایش می‌یابد و احتمال بالا نگه داشتن نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی را افزایش می‌دهد و احتمالاً احساسات ریسک را به طور منفی تغییر می‌دهد.

در این سناریو، ما احتمالاً شاهد عملکرد مختلط CAD در برابر شرکت‌های بزرگ خواهیم بود، اما احتمالاً در کل پایین‌تر خواهیم بود، به خصوص اگر محیط ریسک بسیار منفی باشد و/یا روند نفت در طول هفته پایین‌تر باشد.

اجراهای CAD صعودی ممکن است محدود باشد، بسته به این که BOC در طول بیانیه‌شان چقدر جنگ‌طلبانه/دوستی به نظر می‌رسد.


منبع: https://www.babypips.com/news/bank-of-canada-april-meeting-preview-2023-04

12 آوریل، چهارشنبه: 2:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ، 3:00 بعد از ظهر لندن، 10:00 صبح نیویورک، 11:00 شب توکیو

انتظارات اجماع:

اما CPI ایالات متحده ممکن است یک X-Factor بزرگ برای احساسات ریسک کلی باشد. 1 ساعت و 30 دقیقه قبل از رویداد BOC منتشر می شود و ممکن است تأثیر قابل توجهی بر احساسات ریسک گسترده در طول بقیه جلسه معاملاتی چهارشنبه داشته باشد.

CPI کانادا برای فوریه: 5.2% سالانه در مقابل 5.9% سالانه در ژانویه؛ +0.4% m/m در مقابل 0.5% m/m پیش‌بینی/قبلی

محیط ریسک و رفتارهای بین بازاری: نo کاتالیزورهای اصلی احساسات ریسک در این هفته در ژانویه. در حالی که معامله گران با انتظارات نرخ بهره و تورم فدرال رزرو مبارزه می کردند، شاهد عملکرد متلاطم و ترکیبی قیمت در بازارهای داخلی بودیم. در خالص، دارایی‌های ریسک عمدتاً به رنگ سبز معامله می‌شوند (به استثنای قیمت نفت).

CAD/JPY، CAD/CHF، و USD/CAD جفت‌هایی هستند که باید در این سناریو به دنبال راه‌اندازی‌های کوتاه‌مدت CAD باشند، به‌ویژه اگر نفت با کاتالیزور جدید صعودی نفت روند صعودی داشته باشد.

احتمالات ریسک: احساسات ریسک گسترده اخیراً بر روی احتمالات فزاینده که ممکن است در حال عبور از محیط اوج تورم و اوج تهاجمی با توجه به افزایش نرخ بهره باشیم، تغییر مثبت داده است.

همپوشانی از CAD جفت: نمودار 1 ساعته فارکس

BOC همچنان به مکث ادامه می دهد، اما این بار با لحنی کذب تر. و اگر احساسات بازار به طور کلی به سمت کاهش ریسک گرایش پیدا کند، ممکن است اگر از قبل قیمت گذاری نشده باشد، فروشندگان CAD را در کوتاه مدت جذب می کند.

خلاصه مذاکرات بانک کانادا نشان داد که اعضا نگران این بودند که تورم بالاتر از هدف 2 درصد نگه داشته شود و نیاز بیشتر به تشدید سیاست پولی را ببینند.

شاخص قیمت مسکن جدید کانادا برای ماه فوریه: -0.2% m/m در مقابل -0.1% m/m پیش‌بینی شده (-0.2% m/m قبلی)

بیانیه سیاست پولی بانک کانادا

چه زمانی منتشر خواهد شد:

در حالی که به‌روزرسانی‌های اخیر تورم کمتر شده است، به طور کلی، انتظارات هنوز بسیار بالاتر از محدوده تورم هدف است و احتمال کاهش کوتاه‌مدت را بسیار بعید می‌سازد.

داده های کانادا از آخرین بیانیه سیاست پولی:

استدلال های صعودی برای سیاست های پولی سخت تر استدلال های نزولی برای سیاست های پولی سست تر
تولید ناخالص داخلی کانادا برای ژانویه 2023: +0.5% m/m به 2.078T دلار کانادا در مقابل -0.1% m/m در دسامبر

BOC به مکث ادامه می‌دهد و این بار با لحنی کثیف‌تر. احساسات ریسک گسترده مثبت است، که ممکن است در صورتی که انتشار CPI ایالات متحده سردتر از حد انتظار باشد، از توقف رفتار سفت‌تر سیاست‌های پولی فدرال رزرو حمایت می‌کند و احتمالاً در صورت بدتر شدن داده‌های اقتصادی، حتی چرخش سیاست‌ها را نیز به همراه خواهد داشت.

سناریوی بالقوه 2:

انتشارهای قبلی و تأثیر محیطی ریسک بر دلار کانادا

8 مارس 2023

همپوشانی جفت های CAD: نمودار 1 ساعته فارکس

پایین آمدن نرخ تورم ممکن است جرقه «احساس ریسک‌پذیری» را ایجاد کند، زیرا از این ایده حمایت می‌کند که فدرال رزرو از افزایش شدید نرخ‌های بهره جلوگیری می‌کند و احتمالاً احتمال چرخش را باز می‌کند.

تغییر اشتغال کانادا در ماه مارس: +34.7K (پیش بینی +10K) در مقابل +21.8K قبلی؛ نرخ بیکاری 5.0 درصد حفظ شد

S&P Global Canada Manufacturing Purchasing Index برای ماه مارس: 48.6 در مقابل 52.4 در ماه فوریه. نرخ تورم در حال کاهش است

نظرسنجی‌های بانک مرکزی کانادا در زمینه کسب و کار و مصرف‌کننده نشان می‌دهد که رکود اقتصادی قریب‌الوقوع است، که احتمالاً منجر به چشم‌انداز بدتر از BOC در نشست آتی آوریل می‌شود.

همپوشانی از CAD جفت: نمودار 1 ساعته فارکس

در این سناریو، CAD/JPY، CAD/CHF، و GBP/CAD را برای تنظیمات کوتاه‌مدت CAD بالقوه در این سناریو تماشا کنید، به‌ویژه اگر قیمت نفت در حال کاهش است.

CPI کانادا برای فوریه: 5.2% سالانه در مقابل 5.9% سالانه در ژانویه؛ +0.4% m/m در مقابل 0.5% m/m پیش‌بینی/قبلی

نفت متلاطم بود اما در نهایت در هفته کاهش خالص داشت. احتمالاً تحت تأثیر آخرین دور به‌روزرسانی‌های PMI قرار گرفته است. شاخص‌های PMI جهانی خوش‌بینانه‌تر از حد انتظار بودند، اما همچنان خالص انقباضی بودند که نشان‌دهنده کاهش رشد اقتصادی در آینده است.

احتمالات عمل قیمت در این هفته:

به احتمال زیاد نرخ بهره سیاستی را در 4.50٪ نگه می دارد

رویداد در کانون:

این ممکن است بیانیه BOC را تحت الشعاع قرار دهد، به خصوص اگر ما یک واگرایی بزرگ بین اعداد واقعی و مورد انتظار CPI ایالات متحده داشته باشیم.

سناریوهای لونی:

خرده فروشی کانادا در ژانویه 1.4% در مترمربع افزایش یافت و به 66.4 میلیارد دلار رسید. خرده فروشی اصلی – به استثنای جایگاه های بنزین و تامین کنندگان سوخت و فروشندگان وسایل نقلیه موتوری و قطعات – 0.5٪ متر در متر افزایش یافت

شاخص قیمت محصولات صنعتی کانادا در فوریه: -0.8% m/m در مقابل +0.3% m/m در ژانویه؛ شاخص قیمت مواد خام در ژانویه 0.4- درصد متر در متر در مقابل 0.2- درصد متر در متر بود.

اقدام / نتایج: انتظار می رفت نرخ بهره 25 واحد در ثانیه به 4.50 درصد افزایش یابد و از آنجایی که BOC نشانه توقف افزایش نرخ بهره برای ارزیابی اثرات آن بر اقتصاد است، سقوط Loonie پس از این رویداد چندان تعجب‌آور نبود. اگرچه این سقوط کوتاه مدت بود، زیرا Loonie احتمالاً با تمایل مثبت در احساس ریسک جهانی در این هفته بهبود یافت.

اقدام / نتایج: را BOC همانطور که انتظار می رفت نرخ بهره را روی 4.50 درصد نگه داشت، اما درها را برای افزایش بیشتر در صورت نیاز باز نگه داشت. آنها اظهار داشتند که انتظار دارند اقدامات انقباضی قبلی آنها تا اواسط سال 2023، CPI را به هدف 3 درصدی آنها کاهش دهد. CAD در تمام هفته روند کاهشی داشت، احتمالاً به دلیل توقف BOC و محیط کم خطر.

سناریوی بالقوه 1:

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج