تراز تجاری چین و اعتماد مصرف کننده Westpac

فایننشال تایمز در آخر هفته مجموعه‌ای از نظرات شرکت‌های برجسته غربی را گردآوری کرد که هشدار می‌دادند ممکن است درآمدها از بهبود کند چین آسیب ببینند. نتیجه گیری بسیاری از مردم این بود که بسیاری از مردم بهبود چین پس از کووید را بیش از حد برآورد کرده بودند و چشم انداز رشد بیش از حد خوش بینانه بود.

باز کردن حساب زنده


منبع: https://www.orbex.com/blog/en/2023/05/china-trade-balance-and-westpac-consumer-confidence

یک شبه، اعتماد کسب و کار NAB تفاوت بین انتظارات و انتظارات قبلی را تقسیم کرد. در حالت ثابت، ماه گذشته بالاتر از -1 بود، اما کمتر از +1 مورد انتظار بود. این شاخص نشان می‌دهد که کسب‌وکارهای استرالیا در یک الگوی نگهداری هستند تا ببینند اوضاع چگونه تکامل می‌یابد. انتظار می رود مصرف کنندگان بدبین تر باشند، با انتظار می رود که اعتماد مصرف کننده Westpac کاهش -4.3٪ را ثبت کند در مقایسه با 9.4 درصد قبل.

آنچه گزارش می گوید

FT گزارشی را در آخر هفته منتشر کرد و در مورد بهبود اقتصادی در چین هشدار داد که می تواند تأثیرات منفی بر ارزهای کالایی، به ویژه استرالیا داشته باشد. این امر پس از آن صورت می گیرد که هفته گذشته RBA هشدار داد که حداقل یک افزایش نرخ دیگر محتمل است. قیمت سنگ آهن در هفته گذشته حدود 10 درصد افزایش یافت و بیش از یک ماه به روند نزولی خود ادامه داد.

مسترکلاس 90*728 [EN]
بسیاری از این شرکت‌ها حول بخش کالاهای مصرفی مانند استی لادر، استارباکس و هیلتون متمرکز بودند و گفتند رشد آنها در چند ماه گذشته مطابق با انتظارات نبوده است. این نشان دهنده کسادی بازار داخلی است که مصرف کنندگان چینی تمایلی به خرج کردن ندارند. اما نشانه هایی از مسائل خارج از چین نیز وجود دارد. به عنوان مثال، Finnair گفت که سفرهای تجاری به و از چین به اندازه پیش بینی شده افزایش نیافته است. NXP Semi نیز با توجه به اینکه اتحادیه اروپا به دنبال محدود کردن دسترسی چین به تراشه های با فناوری پیشرفته است، به طور قابل درک تحت فشار است.

چشم انداز تجارت

اگر تقاضای چین کاهش یابد، RBA را برای جلسه بعدی در موقعیت نامناسبی قرار می دهد. در حال حاضر RBA با راهپیمایی آخرین بار بازارها را شگفت زده کرد. هفته گذشته، بیانیه آن در مورد سیاست پولی فرض می‌کرد که افزایش نرخ دیگری وجود خواهد داشت، اما یک افزایش «نیم» برای بازگرداندن نرخ‌ها با حرکت‌های یک چهارم واحد. یعنی بیانیه سیاست RBA انتظار دارد که از 3.60 درصد فعلی به 3.75 درصد افزایش 15bps برسد و سپس نرخ ها از آنجا به بعد ثابت بماند.

تجارت اخبار مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

انتظار می رود مازاد تجاری چین کاهش یابد به طور قابل توجهی وقتی فردا گزارش می شود، پایین است به 76.0 میلیارد دلار از 88.2 میلیارد دلار گزارش شده در ماه مارس. انتظار می رود بار دیگر این کاهش به دلیل شکاف رشد بین واردات و صادرات باشد.

انتظار می رود صادرات سالانه 9.0 درصد رشد داشته باشد، که اگر در مقایسه با 14.8 درصد گزارش شده در ماه مارس نباشد، قابل توجه خواهد بود. کاهش رشد صادرات می تواند نشانه ای از ضعف اقتصاد جهانی باشد که می تواند بر بازار داخلی تاثیر بیشتری بگذارد. انتظار می رود واردات ضعف تقاضای داخلی چین را نشان دهد، هرچند نسبت به ماه قبل بهبود یافته است. انتظار می رود واردات چین 1.1 درصد در سال در مقایسه با -1.4 درصد در ماه مارس رشد داشته باشد. اما، این می تواند ارتباط بیشتری با کاهش واردات در آوریل سال گذشته داشته باشد زیرا چین محدودیت های کووید را تشدید می کند.

پیاده روی در طوفان

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج