خلاصه هفتگی FX: 10 تا 14 ژوئیه 2023


این بهترین هفته برای افزایش قیمت دلار نبود، زیرا ارز ایالات متحده پس از مشاهده داده های تورم ضعیف از ایالات متحده، خود را پشت سر بسته فارکس قرار داد.

این نه تنها امیدها برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در آینده را کاهش داد، بلکه ارقام ضعیف CPI همچنین به سایر ارزهای با بازده پایین تر مانند ین و فرانک اجازه داد تا مرکز توجه را به خود جلب کنند.

سرفصل های اصلی فارکس را از دست داده اید؟ در اینجا چیزی است که باید در مورد صحنه FX هفته گذشته بدانید:

جفت USD

همپوشانی نمودار دلار در برابر ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی USD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

آشفتگی بازار در آستانه گزارش مورد انتظار CPI ایالات متحده باعث شد تا در اوایل هفته، محدوده دلار را محدود نگه داشت.

طولی نکشید که ریسک اشتها بر اساس انتظارات مربوط به داده های تورم کاهش یافته افزایش یافت و باعث شد که دلار امن قبل از انتشار واقعی روند کاهشی داشته باشد. ارقام رسمی حتی کمتر از برآوردهای اجماع بود و باعث شد که قیمت دلار در روز چهارشنبه شدیدتر شود.

موج کاهش دیگری پس از انتشار قرائت شاخص PPI در روز بعد ایجاد شد، زیرا افزایش قیمت تولیدکننده کمتر از حد انتظار نشان دهنده کاهش بیشتر تورم مصرف کننده در ماه های آینده بود.

استدلال های سرفصل صعودی

شاخص کسب و کار کوچک NFIB از 89.4 به 91.0 در ماه ژوئن بهبود یافت و از اجماع 89.9 پیشی گرفت تا نشان دهنده افزایش خوش بینی باشد.

مطالبات اولیه بیکاری از رقم 249 هزار نفر قبلی در مقابل 251 هزار خواندن تخمینی به 237 هزار کاهش یافت.

مایکل بار، نایب رئیس فدرال رزرو برای نظارت روز دوشنبه گفت که احتمالاً در سال 2023 به چند افزایش دیگر نیاز است

یلن وزیر خزانه داری آمریکا با مقامات چینی دیدار کرد در بحث های «مستقیم و سازنده» مسائل اقتصادی و سیاسی

احساسات مصرف کننده اولیه ایالات متحده برای ماه جولای: 72.6 (64.5 پیش بینی؛ 64.4 قبلی); انتظارات تورمی کوتاه مدت از 3.3 درصد به 3.4 درصد افزایش یافت.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

بوستیک رئیس فدرال رزرو آتلانتا روز دوشنبه گفت که فدرال رزرو با ظاهر شدن نشانه هایی از رکود اقتصادی می تواند صبورتر باشد

اعتبار مصرف کننده کاهش از 20.3 میلیارد دلار به 7.2 میلیارد دلار در ماه مه، پایین ترین سطح در دو سال گذشته، به جای افزایش به رقم تخمینی 21.1 میلیارد دلار.

شاخص خوش بینی اقتصادی IBD/TIPP از 41.7 به 41.3 در مقابل صعود تخمینی به 45.3 در ژوئیه سقوط کرد و به پایین ترین سطح خود در هشت ماه گذشته رسید.

عنوان CPI افزایش 0.2% m/m را در ژوئن در مقابل افزایش 0.3% تخمینی نشان داد که نرخ سالانه را از 4.0% به 3.0% در مقابل 3.1% پیش بینی شده کاهش داد. CPI اصلی 0.2% m/m در مقابل 0.3% اجماع افزایش یافت

PPI سرفصل و اصلی افزایش اندک 0.1% m/m در ماه ژوئن در مقابل افزایش 0.2% پیش بینی شده، خوانش ماه می کاهش یافت تا 0.4% کاهش در رقم تیتر و 0.1% افزایش در قرائت اصلی را نشان دهد.

جفت یورو

همپوشانی نمودار یورو در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی یورو در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

ارز مشترک عملکرد متفاوتی را برای هفته ایجاد کرد، زیرا فقدان کاتالیزورهای اصلی از منطقه یورو باعث شد که بیشتر به عنوان یک ارز متقابل عمل کند و احتمالاً کمی در سبز بسته شود.

🢔 استدلال های سرفصل صعودی

تولید صنعتی ایتالیا به دنبال کاهش 2.0 درصدی قبلی و فراتر از افزایش 0.6 درصدی تخمینی شده، در ماه می 1.6% در متر بر متر بازگشت.

حساب های جلسه سیاست پولی بانک مرکزی اروپا به دلیل چشم انداز خوش بینانه رشد و ارتقای پیش بینی های تورم در سال 2024، به احتمال افزایش مجدد نرخ بهره در ماه جولای اشاره کرد.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

شاخص اعتماد سرمایه گذار Sentix از 17.0- به 22.5- در مقابل پیش بینی -18.0 در جولای کاهش یافت که نشان دهنده بدبینی قوی تر در میان سرمایه گذاران و تحلیلگران است.

شاخص احساسات اقتصادی ZEW آلمان از 8.5- به 14.7- در مقابل پیش بینی -10.7 در ژوئیه سقوط کرد، شاخص احساسات اقتصادی ZEW منطقه یورو از 10.0- به 12.2- در مقابل برآورد 10.2- کاهش یافت.

تولید صنعتی در ماه می یک افزایش تاریک 0.2% m/m ثبت کرد که کمتر از افزایش 0.3% برآورد شده بود.

قیمت عمده فروشی آلمان برای ژوئن 2023: -2.9% سال/سال (-4.1% پیش‌بینی سالانه؛ -2.6% سال قبل)

تراز تجاری بین المللی منطقه یورو برای می 2023: -0.3 میلیارد یورو (پیش‌بینی 9.4 میلیارد یورو؛ – 12.0 میلیارد یورو قبلی)

جفت GBP

همپوشانی نمودار GBP در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی GBP در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

استرلینگ همچنین یکی از ارزهای ضعیف هفته بود که عملکرد ضعیف‌تری داشت زیرا داده‌های شغلی مختلط و گزارش‌های اغلب ضعیف‌تر سطح متوسط ​​آن را سنگین می‌کرد.

اگرچه GBP توانست در برابر دلار و Loonie برتری نسبتاً قوی کسب کند، به نظر می رسد که در برابر بقیه همتایان فارکس خود به پایان برسد.

🢔 استدلال های سرفصل صعودی


نظارت بر خرده فروشی BRC از 3.7 درصد به 4.2 درصد در سال در ماه جولای افزایش یافت که کمتر از افزایش 4.6 درصدی تخمین زده شده بود اما همچنان نشان دهنده افزایش هزینه های خرده فروشی است.


شاخص درآمد متوسط در دوره سه ماهه منتهی به ماه مه به 6.9 درصد شتاب گرفت و از اجماع 6.8 درصد پیشی گرفت. خواندن قبلی از 6.5٪ به 6.7٪ ارتقا یافته است

گزارش تولید ناخالص داخلی می کاهش کمتر 0.1 درصدی در فعالیت اقتصادی در مقابل کاهش 0.3 درصدی برآورد شده در مترمربع

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

بیلی فرماندار BOE مجدداً تاکید کرد که تورم “به طور غیرقابل قبولی بالا” است، اما انتظار دارد تورم “به طور قابل توجهی در باقیمانده سال کاهش یابد”

تغییر تعداد مدعیان با 25.7 هزار در مقابل 20.5 هزار تخمین در ماه ژوئن، مه افزایش یافت تا نشان دهنده کاهش 22.5 هزار نفری بیکاری در مقایسه با کاهش 13.6 هزار نفری اولیه باشد. نرخ بیکاری افزایش از 3.8٪ به 4.0٪

تعادل قیمت مسکن RICS از -30% به -46% در مقابل -35% کاهش یافت تا نشان دهد که تعداد بیشتری از نقشه برداران املاک کاهش قیمت در مناطق خود را گزارش می دهند.

کسری تجاری کالا از 14.6 میلیارد پوند به 18.7 میلیارد پوند در مقابل 14.9 میلیارد پوند کسری پیش بینی شده افزایش یافت، زیرا واردات در ماه می 4.2 درصد در مترمربع افزایش یافت در حالی که واردات 4.4 درصد کاهش یافت.


تولید صنعتی کاهش 0.6٪ در مقابل 0.4٪ کاهش برآورد شده در متر در ماه مه، محصولات تولید شده کاهش 0.2 درصدی متر بر متر

بررسی شرایط اعتباری بانک انگلستان برای سه ماهه دوم 2023: پیش بینی می شود در دسترس بودن اعتبارات تضمین شده و بدون تضمین برای خانوارها در سه ماهه سوم 2023 کاهش یابد اما برای مشاغل ثابت باقی بماند.

جفت CHF

همپوشانی نمودار CHF در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی CHF در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

فرانک سوئیس در حال حاضر در این هفته پیشتاز است، زیرا به نظر می رسید فقدان داده های اقتصادی عمده به نفع آن بوده است.

تنها رقیب اصلی آن برای کسب رتبه اول، ین ژاپن است، زیرا CHF/JPY در بیشتر بخش های هفته قبل از اینکه در نیمه دوم روند صعودی قوی داشته باشد، بتدریج پایین تر از آن حرکت کرد.

🢔 استدلال های سرفصل صعودی

شاخص قیمت تولید کننده سوئیس برای ژوئن 2023: 0.0% m/m (-0.4% m/m پیش‌بینی؛ -0.3% m/m قبلی)

جفت AUD

همپوشانی نمودار AUD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی AUD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

استرالیا مسلماً یک بازنده خالص در برابر اکثر همتایان فارکس خود است، زیرا بهبود در شاخص‌های کسب‌وکار و احساسات مصرف‌کننده کافی نبود تا آن را در برابر بیشتر شرکت‌های بزرگ در سبز نگه دارد.

پس از اندکی شروع دشوار و مقداری تثبیت در اواسط هفته، زمانی که شاخص CPI ایالات متحده کوتاه آمد و برخی از نگرانی ها در مورد افزایش هزینه های استقراض جهانی را کاهش داد، ارز کالایی بالاتر رفت.

اما افزودن تورم ضعیف و داده‌های فعالیت تجاری از چین ممکن است فروشندگان بیشتری را نسبت به خریداران جذب کند، حداقل در مقابل ارزهایی که در این هفته شاهد فروش گسترده‌ای از خود نبودند.

استدلال های سرفصل صعودی

احساسات مصرف کننده Westpac در ماه جولای 2.7% افزایش داشت که نسبت به 0.2% قبلی بهبود قابل توجهی داشت

شاخص اعتماد کسب و کار NAB از -3 به 0 صعود کرد تا منعکس کننده دور شدن از بدبینی در ژوئن باشد

رشد وام های جدید در چین شتاب گرفت به ¥3.05T در ژوئن (پیش بینی ¥2.9T) در مقابل ¥3.05T از ¥1.36T در ماه مه

انتظارات تورمی MI بدون تغییر در 5.2٪ در ژوئن، که نشان می دهد فشار قیمت ممکن است در 12 ماه آینده ثابت بماند.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

CPI سرفصل چین کاهش از 0.2% به 0.0% سالانه در ژوئن در مقابل رقم تخمینی 0.2%، PPI چینی کاهش 5.4% سالانه در مقابل 5.0% پیش بینی و 4.6% رکود قبلی

مازاد تجاری چین از 65.8 میلیارد دلار به 70.6 میلیارد دلار در برابر پیش بینی 90.0 میلیارد دلار افزایش یافت، صادرات کاهش -12.4% سالانه در ژوئن (-6.1% پیش‌بینی سالانه؛ -7.5% سال قبل). بیشترین کاهش در سه سال اخیر

جفت های CAD

همپوشانی نمودار CAD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی CAD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

در کنار دلار آمریکا، لونی نیز در طول هفته از بقیه باند فارکس عقب افتاد، حتی پس از اینکه BOC طبق انتظار نرخ بهره را افزایش داد.

اگرچه در بیانیه واقعی آن‌ها کمی شیب تند وجود داشت، دلار کانادا تا قبل و بعد از این رویداد قرمز رنگ بود و برای ادامه هفته با مشکل روبه‌رو شد.

فروش اولیه با انتشار ضعیف CPI ایالات متحده مرتبط بود، بنابراین استدلال نزولی می تواند این باشد که به دلیل رابطه جغرافیایی/تجاری نزدیک آنها، قرائت تورم ایالات متحده می تواند سیگنالی از به روز رسانی تورم کانادا باشد که ممکن است در هفته آینده شاهد آن باشیم.

هر چه که باشد، با وجود قیمت‌های بالاتر نفت و به‌روزرسانی‌های مثبت خالص کانادا، هفته بدی برای گاوهای لونی بود.

استدلال های سرفصل صعودی

پروانه های ساختمانی در ماه مه 10.5 درصد در مترمربع در مقابل 7.3 درصد پیش بینی شده بود، پس از خواندن قبلی که از 18.5- درصد به -20.1 درصد کاهش یافت.


BOC نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد از 4.75% به 5.00% همانطور که انتظار می رود، باز نگه داشتن درها برای افزایش نرخ بهره در آینده تحت فشارهای سرسخت تورمی و پیش بینی های اقتصادی ارتقا یافته

گزارش سیاست پولی BOC: BOC پیش بینی می کند که تورم برای سال آینده حدود 3 درصد باقی بماند و تا اواسط سال 2025 به هدف 2 درصد بازگردد.

در حین پرس، ماکلم، فرماندار BOC بر تنگنای بازار کار و تمایل به حفظ افزایش نرخ بهره تاکید کرد

فروش محصولات تولیدی کانادا برای می 2023: + 1.2% m/m (+0.8% m/m پیش‌بینی؛ -0.1% m/m قبلی)

جفت NZD

همپوشانی نمودار NZD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی NZD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

حتی با وجود اینکه RBNZ به طور گسترده ای انتظار افزایش نرخ را در این ماه متوقف کرد، کیوی همچنان توانست در این هفته برتری خود را در برابر اکثر همتایان خود حفظ کند.

روند نزولی کلی آن از نیمه اول هفته پس از انتشار CPI ایالات متحده تغییر کرد. NZD بیشترین افزایش خود را در برابر دلار و دلار کانادا به دست آورد، در حالی که در برابر ین و فرانک CHF کاهشی کوچک داشت.

استدلال های سرفصل صعودی

شاخص قیمت مواد غذایی از 0.3% افزایش در مترمربع در ماه مه به 1.6% در ژوئن افزایش یافت که نشان دهنده فشارهای تورمی کمی قوی تر در آینده است.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

RBNZ نرخ بهره را روی 5.50 درصد نگه داشت همانطور که انتظار می رفت، با استناد به این که “سطح نرخ های بهره هزینه ها و فشار تورم را همانطور که پیش بینی شده و مورد نیاز است محدود می کند”

ورود بازدیدکنندگان کاهش بیشتر از 16.9% رکود مترمربع در ماه آوریل به 27.5% کاهش در ماه می

شاخص تولید BusinessNZ از 48.7 به 47.5 در ژوئن کاهش یافت که نشان دهنده انقباض شدیدتر در صنعت است

جفت JPY

همپوشانی نمودار ین در برابر ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی ین در برابر ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

ین با بازدهی پایین تر از ضعف دلار و تنش های ناشی از ین استفاده کرد و در این هفته در رتبه دوم بعد از فرانک قرار گرفت.

آمارهای اقتصادی متوسط ​​​​در واقع ضعیف بود، اما گاوهای ین در اوایل شروع به افزایش قیمت کردند و باعث شد که یک روند صعودی پایدار برای ارز ژاپن در نیمه اول هفته ایجاد شود.

ین توانست رشد خود را در برابر دلار در تمام مدت حفظ کند، اما زمانی که CPI ایالات متحده باعث افزایش ریسک شد، چند افزایش را به دیگر همتایان فارکس خود بازگرداند.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

وام بانکی کاهش از 3.4% به 3.2% سالانه در ژوئن در مقابل رقم تخمینی 3.5%

مازاد حساب جاری از 1.90 تریلیون ین به 1.70 تریلیون ین در مقابل 1.87 تریلیون ین پیش بینی شده در ماه مه کاهش یافت.

شاخص احساسات ناظران اقتصاد از 55.0 به 53.6 در مقابل 54.8 پیش بینی در ژوئن کاهش یافت که نشان دهنده خوش بینی ضعیف در میان کارگران است.

سفارشات ماشین آلات اصلی کاهش 7.6% m/m در ماه می در مقابل افزایش 0.9% پیش بینی شده، حذف افزایش 5.5% قبلی

قیمت های تولید کننده از 5.2 درصد سالانه به 4.1 درصد در ژوئن در مقابل 4.3 درصد پیش بینی کاهش یافت که ششمین کاهش متوالی ماهانه را نشان می دهد.

تولید صنعتی ژاپن برای می 2023: -2.2% m/m (-1.6% پیش‌بینی؛ 0.7% m/m قبلی)


منبع: https://www.babypips.com/news/forex-weekly-recap-2023-07-14

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج