خلاصه هفتگی FX: 17 تا 21 ژوئیه 2023

شاخص بازار مسکن NAHB در جولای به 56 در مقابل 55 رسید. “فقدان موجودی فروش مجدد به این معنی است که خریداران بالقوه مسکن که از بازار قیمت گذاری نشده اند، همچنان به دنبال ساخت و سازهای جدید در تعداد بیشتری هستند.”

همپوشانی CAD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

مازاد تجاری از 4.4 میلیارد فرانک فرانک در ژوئن به 3.3 میلیارد فرانک فرانک فرانک در ماه ژوئن کاهش یافت زیرا صادرات 1.7 درصد متر در متر کاهش یافت در حالی که واردات 3.7 درصد رشد کرد.

جفت AUD

همپوشانی نمودار AUD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

مطالبات اولیه بیکاری برای هفته منتهی به 15 جولای: 228 هزار (242 هزار پیش بینی؛ 237 هزار قبلی)؛ میانگین متحرک چهار هفته ای کم نوسان نیز با 9.25 هزار کاهش به 237.5 هزار رسید.

شاخص تولید فیلی فدرال رزرو برای ژوئیه: -13.5 در مقابل -13.7 در ژوئن

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

به لطف انتشار داده‌های مثبت خالص کانادا و قیمت‌های بالاتر نفت خام، CAD از بسیاری از هیجان‌های ریسک‌گریزی کناره‌گیری کرد و در برابر همتایان اصلی خود معامله شد.

استدلال های سرفصل صعودی

اعتماد مصرف کننده فلش منطقه یورو برای ژوئیه 2023 با 1 امتیاز بهبود یافت و به 15.1- رسید و روند بهبود آهسته خود را از سال 2022 ادامه داد.

جفت GBP

همپوشانی نمودار GBP در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی AUD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

جفت NZD

همپوشانی نمودار NZD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

استرالیا 32.6 هزار شغل خالص اضافه کرد در ژوئن در مقابل 15 هزار مورد انتظار، 76.6 هزار قبلی. نرخ بیکاری از 3.6% به 3.5% کاهش یافت زیرا نرخ مشارکت 0.1% کاهش یافت و به 66.8% رسید.

USD در برابر ین و شرط‌های پربازده مانند NZD، AUD و GBP بیشترین سود را کسب کرد و در برابر CHF و CAD شاهد سود ضعیف/زیان کوچک بود.

استدلال های سرفصل صعودی

CHF برخی از سودهای درون هفته ای خود را از دست داد، با این حال، پس از چاپ داده های قوی از ایالات متحده، دلار آمریکا را به عنوان پناهگاهی امن در برابر ارزهای با بازده بالاتر جذاب تر کرد.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

خرده فروشی ماه ژوئن: 0.7% m/m (0.1% m/m پیش‌بینی/قبلی)

جفت CHF

همپوشانی نمودار CHF در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

تورم سالانه منطقه یورو همانطور که انتظار می رفت در ژوئن 2023 به 5.5٪ سالانه کاهش یافت. تورم اصلی به 5.5% سالانه افزایش یافت (5.4% پیش‌بینی سالانه؛ 5.3% سال قبل)

شاخص قیمت مسکن جدید برای ژوئن: 0.1% m/m (-0.1% m/m پیش‌بینی؛ 0.1% m/m قبلی)

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

قیمت دروازه کارخانه از 2.7 درصد سالانه در ماه مه به 0.1 درصد در ژوئن کاهش یافت که پایین ترین نرخ از دسامبر 2020 است.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

پروانه های ساختمانی برای ژوئن : 1.44 میلیون (پیش بینی 1.46 میلیون؛ قبلی اصلاح شده بالاتر به 1.5 میلیون). شروع خانه با -8.0٪ متر در متر کاهش یافت، اما بهتر از حد انتظار بود و همچنان در سطوح قبل از همه گیری بود.

در همین حال، داده‌های قوی ایالات متحده، الهام‌بخش شرط‌بندی‌های جنگ‌طلب فدرال‌رزرو شد و دلار آمریکا را به طور کلی بالاتر برد.

خطر گریزی؟ او کیست؟

PBoC پارامتر تامین مالی شرکت های بزرگ را تحت ارزیابی های احتیاطی کلان خود (MPA) از 1.25 به 1.5 افزایش داد. به شرکت ها اجازه می دهد تا در خارج از کشور بیشتر وام بگیرند متناسب با دارایی هایشان

به نظر می رسد پوند در برابر همتایان اصلی خود به استثنای کیوی و ین، هفته را با کاهش پایان دهد.

استدلال های سرفصل صعودی

خرده فروشی چین از 12.7% به 3.1% در ماه ژوئن کاهش یافت

جفت های CAD

همپوشانی نمودار CAD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

شاخص قیمت محصولات صنعتی برای ژوئن: -0.6% m/m (0.1% m/m پیش‌بینی؛ -0.6% m/m قبلی؛ شاخص قیمت مواد خام -1.5% m/m (-0.4% m/m پیش‌بینی؛ -5.0% m/m قبلی)

کاتالیزورهای زیادی وجود نداشت که باعث قیمت گذاری مجدد انتظارات افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا شود، بنابراین یورو بیشتر به عنوان یک ارز متقابل خارج از جهش های کوچک مرتبط با داده های منطقه یورو رفتار می کرد.

تورم در سه ماهه دوم 2023 به میزان 1.1 درصد در مقایسه با 1.2 درصد در سه ماهه اول، 0.9 درصد پیش بینی می شود. CPI سالانه از 6.7% به 6.0% در سه ماهه دوم به دلیل کاهش قیمت بنزین و نرخ بهره بالاتر کاهش یافت.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

درخواست پناهگاه امن فرانک سوئیس به آن کمک کرد تا در نیمه اول هفته در مقابل شرط‌های «خطرناک‌تر» مانند NZD، GBP، AUD، EUR و حتی CAD رقابت کند.

فروش مسکن موجود برای ژوئن: -3.3% m/m (-1.2% m/m پیش بینی؛ 0.2% m/m قبلی)؛ این رکود عمدتاً به دلیل موجودی بسیار کم خانه های پیش ساخته است

جفت یورو

همپوشانی نمودار یورو در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

سرفصل های اصلی فارکس را از دست داده اید؟ در اینجا چیزی است که باید در مورد صحنه FX هفته گذشته بدانید:

جفت USD

همپوشانی نمودار دلار در برابر ارزهای اصلی توسط تلویزیون

CPI برای ژوئن 2032: 2.8% سال/سال (3.0% پیش‌بینی سالیانه؛ 3.4% سال قبل) منجر به کاهش هزینه های انرژی به پایین ترین سطح در 27 ماه گذشته شد. CPI اصلی به 3.2% سالانه (3.6% پیش‌بینی سالانه) در مقابل 3.7% سال قبل کاهش یافت.

همپوشانی CHF در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

هنگامی که ارقام CPI بریتانیا در ماه ژوئن کاهش شدیدی را نشان داد، پوند انگلیس در محدوده‌های محدود معامله می‌شد و با احساسات ریسک همراه بود.

کازوئو اوئدا، فرماندار BOJ به سیاست‌های گسترده‌ای بسیار سست اشاره کرد و گفت:روایت کلی ما در مورد سیاست پولی بدون تغییر باقی می مانداگر دورنمای تورم دو درصدی پایدار باقی بماند

رشد جهانی و نگرانی‌های مربوط به نرخ بهره بالا، دلار نیوزیلند را در این هفته به پایین‌ترین سطح بازار فارکس کشاند.

خدمات PMI در ژوئن به 50.1 کاهش یافت (52.5 پیش بینی) از 53.1 تجدید نظر شده قبلی. شاخص اشتغال به 49.1 در مقابل 52.3 قبلی کاهش یافت. سفارشات جدید به 51.3 در مقابل 55.4 قبلی کاهش یافته است

جفت JPY

همپوشانی نمودار ین در برابر ارزهای اصلی توسط تلویزیون

CPI هسته ملی ژاپن: 3.3% سالانه (3.2% پیش‌بینی سالانه / قبلی)

همپوشانی GBP در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

را شاخص اقتصادی پیشرو هیئت کنفرانس پس از کاهش 0.3 درصدی در ماه آوریل، 0.1 درصد متر بر متر در ماه مه رشد کرد

قیمت تولید کننده آلمان رشد 0.1% سالانه در ژوئن – کمترین میزان از نوامبر 2020 – در مقابل 0.0% مورد انتظار، 1.0% سالانه در ماه می

شاخص پیشرو MI از -1.01٪ به -0.51٪ در ژوئن بهبود یافته است. انتظارات برای توقف طولانی مدت افزایش نرخ بهره RBA کمک کرد، در حالی که چشم انداز رشد پایین کشیده شد.

کاهش قیمت سوخت باعث شد قیمت مصرف کننده انگلستان از 8.7 درصد سالانه به 7.9 درصد سالانه در ژوئن. CPI اصلی نیز از 7.1% سالانه به 6.9% سالانه کاهش یافت.

مسکن شروع می شود در ژوئن: 281 هزار (200 هزار پیش‌بینی/قبلی)

NZD در تمام هفته شاهد فروش ثابتی بود به جز زمانی که نیوزلند یک به‌روزرسانی تورم نسبتاً بالا را برای سه ماهه دوم منتشر کرد، استرالیا گزارش مشاغل قوی (شاهین) را منتشر کرد، و زمانی که چین اقداماتی را برای تحریک اقتصاد خود انجام داد.

استدلال های سرفصل صعودی

مانند سایر مناطق امن، ریسک گریزی ین را در نیمه اول هفته بالاتر برد.

ین روز سه‌شنبه در میان ریسک‌پذیری تضعیف شد و با روند نزولی آهسته و پیوسته کاهش یافت تا هفته را در برابر همه همتایان اصلی خود به‌جز NZD کاهش دهد.

استدلال های سرفصل صعودی

خرده فروشی ماه می 2023: 0.2% m/m (0.5% m/m پیش‌بینی؛ 1.0% m/m قبلی)؛ خرده فروشی اصلی 0.0% m/m (پیش بینی 0.3% m/m؛ 1.2% m/m قبلی) بود.

خرده فروشی برای ژوئن: 0.2% m/m (0.3% m/m پیش بینی؛ 0.5% m/m قبلی)؛ خرده فروشی اصلی مطابق با انتظارات 0.2% متر در متر (0.3% m/m قبلی) بود.

فروش عمده (بدون احتساب نفت، فرآورده های نفتی، و سایر هیدروکربن ها و بدون احتساب دانه های روغنی و غلات) همانطور که انتظار می رفت 3.5 درصد (در مقایسه با -1.4 درصد قبلی) در ماه می افزایش یافت و به 83.6 میلیارد دلار کانادا رسید.

عضو شورای حاکم ECB گره شیشه ای گفت: انقباض پولی فراتر از نشست هفته آینده چیزی جز تضمین شده است – نشان می دهد مقامات می توانند به زودی کمپین بی سابقه افزایش نرخ بهره را متوقف کنند.

دلار نیوزلند احتمالاً بزرگترین بازنده این هفته بود زیرا سود حاصل از سود هفته های قبل با ریسک گریزی کلی مخلوط شد و دیگر بانک های مرکزی بزرگ دلایل بیشتری برای افزایش نرخ بهره داشتند.

دولت ژاپن چشم انداز اقتصادی خود را کاهش داد در روز پنجشنبه از 1.5 درصد برای سال مالی منتهی به مارس 2024 به 1.3 درصد؛ پیش بینی تورم قیمت مصرف کننده در سال 2023 را از 1.7 درصد قبل به 2.6 درصد افزایش داد.

تولید صنعتی چین رشد 4.4% سالانه در ژوئن در مقابل 2.5% مورد انتظار، 3.5% در ماه می

تولید صنعتی در ژوئن: -0.4% سال/سال (0.5% پیش‌بینی سالانه؛ 0.2% سال قبل)

همپوشانی ین در برابر ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

همپوشانی USD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

ژاپن اولین مازاد تجاری سالانه را ثبت کرد در 23 ماه به دلیل رشد 1.5 درصدی صادرات در سال در حالی که واردات در ژوئن 12.9 درصد کاهش یافت.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

صحبت‌ها درباره اینکه فدرال رزرو فضایی برای بالا نگه داشتن نرخ‌های خود دارد و شاید چند افزایش نرخ دیگر را اجرا کند، بر دارایی‌های ریسکی مانند AUD تأثیر گذاشت و comdoll سود خود را در برابر یورو، فرانک فرانک، دلار آمریکا و کانادا از دست داد.

استدلال های سرفصل صعودی

گفتگوها در مورد BOE کمتر جنگ طلب، بازده اوراق قرضه بریتانیا را کاهش داد و تقاضا برای پوند را در نیمه دوم هفته کاهش داد.

خوشبختانه برای گاوهای AUD، صورت‌جلسه‌های جور واجور جلسه‌های جنگ‌طلبانه RBA و داده‌های شگفت‌انگیز قوی نیروی کار استرالیا، comdoll را قادر ساخت تا برخی از ضررهای درون هفته‌ای خود را جبران کند.

صورتجلسه ژوئیه RBA نشان داد که هیئت مدیره موافقت کرده است که “ممکن است سخت گیری های بیشتری لازم باشد” و به بازنگری در حرکت افزایش نرخ بهره در جلسه اوت اشاره کرد.


تا زمانی که ایالات متحده گزارش قوی اولیه ادعاهای بیکاری خود را کنار گذاشت.

سرمایه گذاری خارجی در اوراق بهادار کانادا برای ماه می: 11.2 میلیارد دلار کانادا (پیش بینی 2.5 میلیارد دلار کانادا؛ پیش بینی 12.7 میلیارد دلار کانادا)؛ سرمایه گذاران کانادایی پس از به دست آوردن ارزش 2.4 میلیارد دلاری در ماه آوریل، دارایی های خود را در اوراق بهادار خارجی 2.8 میلیارد دلار در ماه مه کاهش دادند.

نظرسنجی فصلی NAB نشان داد که اعتماد تجاری با 1 درصد افزایش به -3 رسیده است در حالی که شرایط کسب و کار با کاهش قابل توجهی کسب و کارها در سه ماهه دوم 8 امتیاز به 9+ کاهش یافته است.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

فقدان انتشار داده‌های سوئیس متحرک بازار به این معنی است که CHF بیشتر نشانه‌های خود را از احساسات ریسک کلی و جریان‌های ارزی متقابل گرفته است.

معاون رئیس کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین، لی چونلین، آن را به اشتراک گذاشت دو سیاست جدید برای حمایت از مشاغل غیر دولتی به زودی راه اندازی خواهد شد

نگرانی‌های ضد ریسک رشد جهانی و گمانه‌زنی‌های حامی ریسک «اوج نرخ بهره فدرال رزرو» به دنبال کاهش شاخص شاخص شاخص شاخص شاخص شاخص در هفته قبل، دلار آمریکا را در نیمه اول هفته در محدوده‌های محدود نگه داشت.

منابع آشنا با بانک ژاپن گفتند که BOJ احتمالاً به سمت ثابت نگه داشتن کنترل بازده در هفته آینده متمایل است.


منبع: https://www.babypips.com/news/forex-weekly-recap-2023-07-21

ارز رایج بیشترین افزایش را در برابر NZD، JPY، GBP و AUD داشت اما در برابر CHF، USD و CAD از دست داد.

استدلال های سرفصل صعودی

تولید ناخالص داخلی چین رشد 0.8 درصدی در سه ماهه دوم 2023، کمتر از رشد سه ماهه 2.2 درصدی در سه ماهه اول بود. تولید ناخالص داخلی سالانه 6.3 درصد بود که سریعتر از رشد 4.5 درصدی سه ماهه اول اما کندتر از رشد 7.1 درصدی مورد انتظار بود.

نگرانی‌های رشد چین و جهان، دلار استرالیا را در اوایل هفته به روند نزولی کشاند.

سرمایه گذاری دارایی های ثابت چین 3.8% سالانه در سال در مقابل 3.4% مورد انتظار، 4.0% در ماه مه افزایش یافت.

شاخص تولید نیویورک برای ژوئیه: 1.1 (-6.0 پیش بینی؛ 6.6 قبلی)؛ شاخص کارکنان از -3.6 قبلی به 4.7 رسید. شاخص قیمت های پرداختی به 16.7 در مقابل 22.0 قبلی کاهش یافت

کلااس نات، عضو شورای فرماندار بانک مرکزی اروپا، روز سه‌شنبه زمانی که اشاره کرد که افزایش نرخ بهره در سپتامبر کار تمام‌شده‌ای نیست، به برخی از یورو کمک کرد.

همپوشانی NZD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

وقتی ایالات متحده و سایر اقتصادهای بزرگ گزارش‌های اقتصادی قوی‌تری برای حمایت از دوره‌های طولانی‌تر نرخ‌های بهره بالا، اگر نه حتی افزایش نرخ‌های بیشتر از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ، پشتیبانی می‌کردند، گرین‌بک در سراسر جهان به‌طور مداوم افزایش یافت.

همپوشانی یورو در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

اما اعضای BOJ به تعصب جنگ‌طلبانه خود (علیرغم کمی بالاتر CPI هسته ملی) جذابیت ارز را در برابر همتایان اصلی خود کاهش دادند.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج