خلاصه هفتگی FX: 22 تا 26 مه 2023

صورتجلسات FOMC نشان داد که اعضا در مورد میزان سخت‌گیری مورد نیاز «نامطمئن» هستند، با «چندین» اعضای کمیته تصور می‌کنند که ممکن است زمان توقف فرا رسیده باشد.

فروش خانه های جدید در ایالات متحده از 656 هزار کاهش در ماه مارس به 683 هزار در آوریل در مقابل رقم تخمینی 665 هزار افزایش یافت که نشان دهنده جهش مداوم در بازار مسکن است.

سفارشات کالاهای بادوام ایالات متحده در ماه آوریل: + 1.1% m/m (پیش بینی -1.1% m/m / 3.3% m/m قبلی؛ سفارشات اصلی کالاهای بادوام با انتظارات 0.2% m/m در مقابل +0.3% m) مطابقت داشت. /m قبلی

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

با وجود اینکه بانک مرکزی همچنان نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد، اما مقامات با بیان اینکه نرخ های بهره به اوج خود رسیده اند و در واقع در این ماه رأی تقسیم شده برای کاهش نرخ بهره داشتند، بمبی را بر بازارها انداختند.

روز جمعه گزارش ها منتشر شد مبنی بر اینکه بایدن و مک کارتی به توافق سقف بدهی آمریکا “نزدیک می شوند”

CPI اصلی توکیو از 3.5% به 3.2% در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در ماه می در مقابل کاهش پیش بینی شده به 3.4% کاهش یافت.


منبع: https://www.babypips.com/news/forex-weekly-recap-2023-05-26

همپوشانی CAD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

PMI خدمات فلش فرانسه از رقم کاهش یافته 54.6 به 52.8 در مقابل اجماع 54.0 کاهش یافت.

PMI خدمات فلش آلمان از 56.0 به 57.8 در مقابل پیش بینی 55.0 افزایش یافت تا نشان دهنده گسترش قوی تر باشد.

به ویژه، زمانی که تصمیم سیاست RBNZ کمتر از حد انتظار بود، کیوی بزرگترین حرکت ها را به روشی نزولی انجام داد. وقتی بانک مرکزی فاش کرد که چرخه افزایش نرخ بهره احتمالاً به اوج خود نزدیک می شود، گاوها به سرعت از موقعیت های خرید خود جهش کردند.

خرده فروشی استرالیا در ماه آوریل به جای ثبت رشد ماهانه 0.3 درصدی، به دنبال افزایش 0.4 درصدی قبلی، ثابت ماند.

سفارشات ماشین آلات اصلی ژاپن در ماه مارس 3.9 درصد کاهش یافت که نشان دهنده کاهش متوالی پس از رکود 4.5 درصدی قبلی است.

بیلی، فرماندار BOE نسبت به تورم “چسبنده” در بحبوحه بازار کار ضعیف ابراز نگرانی کرد، اما همچنان رد کرد که بریتانیا در مارپیچ قیمت دستمزد قرار دارد.

جفت CHF

همپوشانی نمودار CHF در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

شاخص احساسات مصرف کننده ایالات متحده برای ماه می: 59.2 در مقابل 63.5 قبلی

جفت یورو

همپوشانی نمودار یورو در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

بولارد، یکی از مقامات FOMC می‌گوید که امسال شاهد «دو حرکت (تقویت‌کننده)» دیگر است، در حالی که کشکاری گفت که نرخ‌ها «باید به شمال 6 درصد برود».

RBNZ همانطور که انتظار می رفت نرخ بهره را 0.25% افزایش داد و از 5.25% به 5.50% رسید، اما احتمال توقف به زودی را نشان داد، زیرا سیاست گذاران تصمیم متفاوتی برای انقباض داشتند.

جفت JPY

همپوشانی نمودار ین در برابر ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی AUD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

نگرانی‌های مداوم در مورد بازگشت اقتصادی چین، ارقام اقتصادی ضعیف‌تر از حد انتظار استرالیا، و جریان‌های مخاطره‌آمیز، دلار استرالیا را با بازده بالاتر در نیمه دوم هفته به سمت جنوب کشاند.

زمانی که RBNZ تصمیم سیاست خود را در اواسط هفته اعلام کرد، کیوی دچار افت شدیدی شد.

خیلی زود، همه ابهامات ناشی از نکول بالقوه دولت ایالات متحده، ترازو را به نفع دلار امن منحرف کرد، زیرا جریان های مخاطره آمیز در اواسط هفته به دلیل تحولات معاملات سقف بدهی منفی افزایش یافت.

استدلال های سرفصل صعودی

بیانیه همراه آنها اشاره کرد که رشد جهانی ضعیف باقی می ماند در حالی که فشارهای تورمی در حال فروکش است. در جبهه داخلی، آنها همچنین خاطرنشان کردند که کسب و کارها شرایط کندتر تقاضا را گزارش می کنند.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

ذخایر نفت خام EIA نشان داد که ذخایر نفت خام به میزان 12.5 میلیون بشکه کاهش یافته است، به دنبال هفته‌های متوالی افزایش شدید

خرده‌فروشی بریتانیا در ماه آوریل: + 0.5% m/m (+0.3% m/m پیش‌بینی / -1.2% m/m قبلی). خرده فروشی اصلی 0.8% m/m (پیش بینی +0.5% m/m / 1.4% m/m قبلی) رسید

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

PMI تولید فلش استرالیا بدون تغییر در 48.0 در ماه مه، PMI خدمات فلش از 53.7 ارتقا یافته به 51.8 کاهش یافت تا منعکس کننده رشد کندتر صنعت باشد.

قرائت‌های PMI و کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده نشان می‌دهد که انقباض RBA در حال حاضر شروع به ثمر می‌کند و احتمالاً معامله‌گران استرالیایی را به تأیید مجدد انتظارات مبنی بر اینکه سیاست‌گذاران برای مدتی روی دستشان خواهند نشست، سوق داد.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

PMI تولید فلاش در بریتانیا از رقم ارتقا یافته 47.8 به 46.9 در مقابل برآورد 47.9 سقوط کرد، PMI خدمات فلش از 55.9 ارتقا یافته به 55.1 در مقابل 55.5 پیش بینی کاهش یافت تا نشان دهنده رشد کندتر باشد.

تولید ناخالص داخلی اولیه سه ماهه اول ایالات متحده از رشد 1.1 درصدی به رشد 1.3 درصدی به جای ثابت ماندن همانطور که انتظار می رفت ارتقا یافت، شاخص قیمت نیز از 4.0 درصد به 4.2 درصد در سه ماهه افزایش یافت.

دلار در اوایل هفته در محدوده ها گیر کرده بود، زیرا معامله گران احتمالاً برای انتشار صورتجلسه FOMC می و هرگونه به روز رسانی مهم از مذاکرات سقف بدهی آماده می شدند.

حتی پس از اینکه برخی از مقامات فدرال رزرو هنوز آمادگی خود را برای سخت‌تر شدن در ژوئن گذشته ابراز کردند، گاوها به سختی تکان خوردند، به‌ویژه پس از اینکه پاول جمعه گذشته پیشنهاد کرد که ممکن است در ماه آینده یک مکث روی میز وجود داشته باشد.

حتی خود بیلی، رئیس BOE نیز نگرانی خود را در مورد فشارهای ثابت قیمت ها ابراز کرد، زیرا این فشارها احتمالاً بانک مرکزی را مجبور می کند تا دوباره نرخ بهره را به قیمت رشد اقتصادی افزایش دهد.

استدلال های سرفصل صعودی

با این حال، نقاط ضعف قابل توجهی در آلمان وجود داشت که شاخص‌های تمایل مصرف‌کننده و کسب‌وکار همچنان به بدتر شدن شرایط اشاره می‌کنند. این کمکی نکرد که قرائت تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول کشور به طور منفی مورد بازنگری قرار گرفت تا اقتصاد را در رکود فنی قرار دهد.

استدلال های سرفصل صعودی

شاخص تولید ریچموند ایالات متحده از 10- به 15- کاهش یافت تا نشان دهنده بدتر شدن شرایط در ماه مه به جای بهبود مورد انتظار تا 8- باشد.

CPI اصلی BOJ از 2.9% به 3.0% در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در آوریل در مقابل کاهش تخمینی به 2.8% افزایش یافت که تاکیدی بر دیدگاه BOJ در مورد بهبود تورم است.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

هیچ به‌روزرسانی اقتصادی یا خبری از سوئیس در روز جمعه وجود ندارد. حرکت فرانک سوئیس عمدتاً ناشی از جریان‌های ارزی متقابل و احساسات ریسک گسترده بود.

جفت AUD

همپوشانی نمودار AUD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

رتبه اعتباری Fitch ایالات متحده را به دلیل بن بست سقف بدهی در وضعیت «نگاتیو منفی» قرار داد

PMI تولید فلش آلمانی در ماه مه از رقم ارتقا یافته 44.5 به 42.2 در مقابل 44.9 پیش بینی شده سقوط کرد.

همانطور که انتظار می رفت PMI تولید فلاش فرانسوی از 45.6 به 46.1 در ماه مه بهبود یافت تا منعکس کننده انقباض آهسته تر باشد.

سود شرکت های کانادایی در سه ماهه اول 5.6 درصد کاهش یافت و بخشی از افزایش 7.3 درصدی قبلی را حذف کرد.

جفت NZD

همپوشانی نمودار NZD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی یورو در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

شاخص CB چین در ماه آوریل 0.6% کاهش ماهانه نسبت به ماه گذشته داشت که در پی ارتقاء قبلی 0.3% بود.

جفت های CAD

همپوشانی نمودار CAD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

فروش عمده فروشی کانادا برای آوریل: +1.6% m/m (پیش بینی -0.4% m/m) در مقابل -0.1% m/m قبلی

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

PMI تولید فلش می ژاپنی از 49.5 به 50.8 بهبود یافت تا نشان دهنده تغییر از انقباض به رشد صنعت باشد.

قیمت نهاده تولید کننده بریتانیا در ماه آوریل 0.3 درصد در مقایسه با افزایش 0.1 درصدی پیش بینی شده کاهش یافت، قیمت تولید به جای افزایش 0.2 درصدی ثابت ماند.

داده‌های اقتصادی از منطقه یورو متفاوت بود، زیرا خوانش‌های PMI از اقتصادهای برتر آن سیگنال‌های متفاوتی در مورد چگونگی عملکرد صنایع تولیدی و خدمات ارائه می‌داد.

همپوشانی USD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

UK Rightmove HPI در ماه می 1.8 درصد افزایش ماهانه در قیمت مسکن را نشان می‌دهد که نشان دهنده افزایش اعتماد به بازار، پس از افزایش 0.2 درصدی قبلی است.

جفت‌های اصلی فارکس این هفته شروع آهسته داشتند، سپس به لطف چند شگفتی بازار، نوسانات شروع شد.

همپوشانی GBP در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

در این هفته اقتصاد کانادا چیز زیادی در پیش نداشت و Loonie را مجبور کرد تا از قیمت نفت خام و احساسات کلی بازار سرنخ های جهت دار بگیرد. متأسفانه برای Loonie، با گذشت هفته، ریسک گریزی شروع شد.

استدلال های سرفصل صعودی

PMI تولید فلش ایالات متحده از 50.2 به 48.5 کاهش یافت تا منعکس کننده انقباض در ماه مه در مقابل کاهش تخمینی به 50.0 باشد.

شاخص فضای کسب و کار Ifo آلمان از 93.6 به 91.7 در ماه می در مقایسه با پیش بینی 93.0 کاهش یافت که نشان دهنده بدتر شدن شرایط اقتصادی است.

همپوشانی NZD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

در ابتدا، معامله گران دلار مطمئن نبودند که چگونه باید انتظارات نرخ و عدم پیشرفت در مذاکرات سقف بدهی ایالات متحده را در نظر بگیرند، اما ریسک گریزی در نهایت باعث شد تا ارزش پول ایالات متحده در اواخر هفته بالاتر رود.

جفت USD

همپوشانی نمودار دلار در برابر ارزهای اصلی توسط تلویزیون

PMI خدمات فلش ایالات متحده از 53.6 به 55.1 بهبود یافت تا نشان دهنده رشد سریع صنعت در ماه مه باشد.

CPI سرفصل بریتانیا از 10.1 درصد به 8.7 درصد سالانه در آوریل در مقایسه با رقم تخمینی 8.2 درصد کاهش یافت تا فشارهای تورمی سرسختانه را منعکس کند. CPI اصلی به جای ثابت ماندن از 6.2 درصد به 6.8 درصد افزایش یافت.

همپوشانی CHF در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

جفت‌های ین روندی ترکیبی داشتند، زیرا ارز با بازدهی پایین‌تر به لطف ریسک‌گریزی، توانست برخی سودها را در مقابل همتاهای با بازدهی بالاتر کاهش دهد. با این حال، در رقابت امن در برابر دلار آمریکا در موقعیت بسیار ضعیف‌تری قرار گرفت.

استدلال های سرفصل صعودی

در آخر هفته، یک مقام کاخ سفید می گوید که مذاکرات سقف بدهی اوایل این هفته از سر گرفته می شود، اگرچه مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان می گوید مذاکرات در غیاب بایدن “به عقب رفته است”

تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه اول 2023 از 0.0% به -0.3% پس از کاهش 0.5% سه ماهه چهارم بازنگری شد.

جفت GBP

همپوشانی نمودار GBP در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی ین در برابر ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

داده‌ها عمدتاً برای اقتصاد بریتانیا ضعیف بود، زیرا هرگونه شگفتی صعودی در ارقام تورم با احتمال مارپیچ قیمت دستمزد سنجیده می‌شد.

US Core PCE برای آوریل: +0.4% m/m (پیش‌بینی +0.3% m/m) در مقابل +0.3% m/m قبلی؛ +4.7% سالانه در مقابل 4.5% پیش‌بینی سالانه

خرده فروشی سرفصل نیوزلند در سه ماهه اول 2023 در مقایسه با افزایش 0.2 درصدی تخمین زده شده، 1.4 درصد کاهش یافت، قرائت سه ماهه قبل از -0.6 درصد به -1.0 درصد کاهش یافت.

شاخص اعتماد مصرف کننده آلمان از 25.8- به 24.2- افزایش یافت که قوی ترین سطح از آوریل 2022 و هشتمین افزایش متوالی به لطف انتظارات دستمزد بالاتر بود.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج