خلاصه هفتگی FX: 8 تا 12 مه 2023

تورم پایین‌تر و داده‌های تجارت از چین نیز احتمالاً بر قیمت مس و سایر کالاها تأثیر گذاشته و به ضرر دلار استرالیا با بازدهی بالاتر افزوده است.

استدلال های سرفصل صعودی

اقتصاد بریتانیا در ماه مارس به جای ثبت یک نرخ ثابت تولید ناخالص داخلی، 0.3 درصد کاهش یافت و رشد سه ماهه اولیه را به 0.1 درصد افزایش داد.

متوسط ​​درآمد نقدی در ماه مارس به 0.8 درصد سالانه رسید که کمتر از افزایش 1.0 درصدی پیش بینی شده بود که نشان دهنده یک سال کامل کاهش در دستمزدهای واقعی است.

شاخص احساسات ناظران اقتصاد از 53.3 به 54.6 در آوریل در مقابل رقم تخمینی 54.1 بهبود یافت.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

تولید صنعتی ایتالیا در ماه مارس 0.6 درصد در مقایسه با رشد 0.2 درصدی تخمین زده شده کاهش یافت و به کاهش 0.2 درصدی قبلی اضافه کرد.

جفت GBP

همپوشانی نمودار GBP در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

تولید ساخت و ساز به جای کاهش 0.4 درصدی تخمینی در ماه مارس، 0.2 درصد ماه به ماه افزایش یافت.

مجوزهای ساختمانی استرالیا در ماه مارس به جای افزایش 3.0 درصدی تخمین زده شده، به دنبال افزایش 3.9 درصدی قبلی، 0.1 درصد ماه به ماه کاهش یافت.

Loonie موفق شد در اوایل هفته، با افزایش قیمت نفت خام و جریان‌های مخاطره‌آمیز، جایگاه خود را دوباره به دست آورد.

معامله گران دلار در اوایل هفته با آماده شدن بازارها برای انتشار CPI ایالات متحده که بعداً بر انتظارات برای توقف فدرال رزرو تاکید کرد، در اوج بودند.

از نظر انتشار داده‌های سطح بالای سوئیس، هفته سبکی بود و به فرانک اجازه داد تا از جریان‌های امن و سخنان نسبتاً جنگ‌طلبانه جردن، رئیس SNB سود کسب کند.

استدلال های سرفصل صعودی

گزارش سیاست پولی BOE ارتقای پیش بینی های تورم را از 3.92 درصد در اعلام فوریه به 5.12 درصد برای پایان سال 2023 و از 1.42 درصد به 2.28 درصد برای پایان سال 2024 نشان می دهد.

CPI سرفصل از 5.0 درصد به 4.9 درصد در مقایسه با برآوردهای 5.0 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت که کمترین افزایش 12 ماهه از آوریل 2021 را نشان می دهد.

استرالیا از تحرکات اولیه ضد دلار آمریکا و افزایش قیمت طلا در نیمه اول هفته قبل از بازگشت این سودها در زمانی که ریسک گریزی سر خود را در بازارها افزایش داد، استفاده کرد.

قیمت‌های اصلی تولیدکننده با افزایش 0.2 درصدی ماهانه در آوریل در مقابل افزایش 0.3 درصدی پیش‌بینی‌شده کاهش یافت و نرخ سالانه را از 2.7 درصد به 2.3 درصد کاهش داد که پایین‌ترین میزان از ژانویه 2021 است.

به لطف به‌روزرسانی‌های اقتصادی ضعیف‌تر از حد انتظار از چین و ایالات متحده، احساسات کاهش ریسک در روز پنج‌شنبه بیشتر شد و به ین کمک کرد تا در آخر هفته دومین عملکرد برتر را حفظ کند.

استدلال های سرفصل صعودی

با بدتر شدن شرایط اقتصادی در ماه مارس، شاخص های پیشرو از 98.0 درصد به 97.5 درصد کاهش یافتند، کمتر از 97.9 درصد پیش بینی شده بود.


منبع: https://www.babypips.com/news/forex-weekly-recap-2023-05-12

با وجود اینکه FOMC در جلسه هفته گذشته از توقف توقف خودداری کرد، پیش از گزارش CPI آوریل قیمت دلار در جایی یافت نشد.

ادعاهای اولیه بیکاری به 264 هزار در مقابل برآورد 245 هزار و 242 هزار نفر رسید که نشان دهنده افزایش دیگری در بیکاری در دو هفته گذشته است.

همپوشانی AUD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

کسری تجاری فرانسه از 9.3 میلیارد یورو به 8.0 میلیارد یورو در مقابل کسری تخمینی 9.5 میلیارد یورو در ماه مارس کاهش یافت.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

ورود بازدیدکنندگان در ماه مارس 2.9 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت که در پی افزایش 0.6 درصدی قبلی بود.

ارز مشترک در هفته گذشته بیشتر سودهای خود را پس از ECB کاهش داد، زیرا معامله گران به قیمت گذاری در احتمال توقف افزایش نرخ در آینده یا حتی کاهش نرخ ادامه دادند.

استرلینگ در طول تصمیم BOE چرخید و چرخید زیرا بانک مرکزی نیز با کم کردن راهنمایی‌های رو به جلو به گروه “افزایش dovish hike” پیوست.

پروانه های ساختمانی در ماه مارس 11.3 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت در مقابل 2.3 درصد رکود تخمین زده شده.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

رقم اولیه سرمایه گذاری تجاری برای سه ماهه اول 2023 به جای کاهش 0.7 درصدی تخمین زده شده، 0.7 درصد افزایش را نشان می دهد، که نسبت به افت 0.2 درصدی قبلی بازگشت.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

دقایق BOJ: برخی از سیاستگذاران “علائم مثبت” را در مورد کاهش تورم در محدوده هدف مشاهده کردند.

جردن، رئیس SNB، در سخنرانی در مورد چالش های فعلی سیاست پولی در دانشگاه علوم کاربردی اشاره کرد که تورم بالاتر از محدوده ثبات قیمت آنها است، بالاتر از آنچه سیاست گذاران می خواهند.

جفت AUD

همپوشانی نمودار AUD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

انتظارات تورمی فصلی از 3.30 درصد به 2.79 درصد در آوریل کاهش یافت که نشان دهنده فشارهای ضعیف تر قیمت ها برای چند سال آینده است.

جفت JPY

همپوشانی نمودار ین در برابر ارزهای اصلی توسط تلویزیون

بانک انگلستان همانطور که انتظار می رفت نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد، در حالی که اعضای MPC تقسیم 7-2 را در رای گیری برای افزایش نرخ ها یا توقف موقت حفظ کردند.

همپوشانی USD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

تولید صنعتی آلمان در ماه مارس 3.4 درصد در مقایسه با کاهش 1.6 درصدی تخمین زده شده، به دنبال افزایش 2.1 درصدی قبلی کاهش یافت.

با این حال، پس از اینکه گزارش‌های API و EIA موجودی نفت ایالات متحده، معامله‌گران را با افزایش ذخایر شگفت‌زده کرد و توجه را به روایت تقاضای ضعیف‌تر برای نفت در آینده معطوف کرد، این افزایش‌ها ناکام ماندند.

استدلال های سرفصل صعودی

انتظارات تورمی MI از 4.6% به 5.0% افزایش یافت تا منعکس کننده برآوردهای قوی تر از فشار قیمت ها در 12 ماه آینده باشد.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

این امر به همراه بازگشت در جریان‌های مخاطره‌آمیز، به دلار آمریکا اجازه داد تا در پایان هفته مزیت خود را از جذابیت پناهگاه امن خود به دست آورد.

جفت USD

همپوشانی نمودار USD در مقابل عمده ها توسط تلویزیون

جفت‌های پوند در طول تصمیم BOE، به لطف تغییر موضع بانک مرکزی به سمت یک موضع نه‌چندان تندرو، نوسان بیشتری گرفتند.

همپوشانی NZD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

شاخص تولید BusinessNZ از 48.1 به 49.1 افزایش یافت تا منعکس کننده سرعت آهسته تر انقباض صنعت، به لطف افزایش تحویل و سهام تمام شده باشد.

همپوشانی ین در برابر ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

همپوشانی CAD در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

همپوشانی GBP در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

هالیفاکس HPI کاهش 0.3 درصدی قیمت مسکن را به جای افزایش 0.2 درصدی پیش بینی شده نشان داد که اولین کاهش در سال است.

میشل بومن، رئیس فدرال رزرو روز جمعه گفت که اگر فشارهای قیمتی کاهش نیابد و بازار کار در بازار کار تنگ بماند، احتمالاً باید نرخ بهره حرکت کند و بالاتر نگه داشته شود.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

جفت‌های ین در نیمه اول هفته چرخیدند و بیشتر روزهای دوشنبه تا اوایل چهارشنبه را سپری کردند.

به دلیل اینکه داده‌های تولید صنعتی کمتر از برآوردها بود، داده‌های عمدتاً ضعیف یورو در این هفته، تمرکز بیشتری را بر نکات بانک مرکزی مبنی بر کاهش احتمالی کاهش انقباض آنها در آینده معطوف کرد.

استدلال های سرفصل صعودی

قیمت‌های تولیدکننده اصلی همانطور که انتظار می‌رفت در آوریل 0.2 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت.

اما ارز ژاپن در نهایت با افزایش تمایل ریسک گریزی در جلسه ایالات متحده، که با گزارش بسیار مورد انتظار CPI ایالات متحده مرتبط بود، در روند صعود خود کمی کشش پیدا کرد.

بیلی، فرماندار BOE اشاره کرد که «اگر قرار باشد شواهدی مبنی بر پایدارتر وجود داشته باشد [inflationary] فشارها، سپس تشدید بیشتر در سیاست پولی مورد نیاز است» سپس در مصاحبه‌ای پس از مطبوعات اشاره کرد که آنها به نقطه‌ای نزدیک می‌شوند که بانک مرکزی می‌تواند «از نظر سطح نرخ‌ها استراحت کند».

جفت CHF

همپوشانی نمودار CHF در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

احساسات ریسک گسترده تا پنجشنبه به سمت ریسک گریزی بر روی داده های ضعیف تر از حد انتظار از چین و ایالات متحده تغییر کرد و به جای تلاش اخیر به سمت فلزات سخت و اوراق قرضه برای ایمنی، معامله گران سرمایه را به سمت گرین بک سوق دادند. با ترس از رکود جهانی و افزایش سقف بدهی ایالات متحده، منطقی است که پول نقد در پایان هفته پادشاه بود.

استدلال های سرفصل صعودی

تولید صنعتی 0.7 درصد در مقابل افزایش پیش بینی شده 0.1 درصد در ماه مارس افزایش یافت، که پیش از این افزایش 0.1 درصدی را نسبت به کاهش 0.2 درصدی قبلی نشان داد.

شاخص اولیه احساسات مصرف کننده ایالات متحده برای ماه می: 57.7 (پیش بینی 64.0) در مقابل 63.5 قبلی – دانشگاه میشیگان

جفت یورو

همپوشانی نمودار یورو در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

همپوشانی CHF در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

همانطور که انتظار می رفت، خرده فروشی 0.4 درصد دیگر نسبت به ماه مارس افزایش پیدا کرد که به رشد 5.2 درصدی نسبت به سال گذشته تبدیل شد.

مخارج خانوارها در ماه مارس به جای ثبت افزایش 0.9 درصدی برآورد شده و حذف افزایش 1.6 درصدی قبلی، 1.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت.

در اواخر هفته، کاهش نرخ تولید ناخالص داخلی ماهانه، انتظارات برای توقف فشرده تر و شاید حتی احتمال کاهش نرخ بهره را در صورت بدتر شدن داده های اقتصادی افزایش داد.

استدلال های سرفصل صعودی

نظارت بر خرده فروشی BRC از 4.9% به 5.2% در مقایسه با افت تخمین زده شده برای آوریل به 4.7% افزایش یافت که نشان دهنده مخارج مصرف کننده قوی تر بر اساس فروش در همان فروشگاه در سطح خرده فروشی است.

ذخایر نفت خام EIA در مقایسه با پیش‌بینی کاهش 2.2 میلیون بشکه‌ای و کاهش قبلی 1.3 میلیون بشکه‌ای، 3.2 میلیون بشکه افزایش یافت.

جفت NZD

همپوشانی نمودار NZD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

شاخص اعتماد کسب و کار NAB از -1 به 0 در آوریل کمی بهبود یافت، زیرا جزء اشتغال بالاتر از میانگین تاریخی خود تثبیت شد.

واکنش صعودی هفته گذشته در NZD به افزایش نرخ RBA، بهبود تمایل به ریسک در ابتدای هفته، و لرزش دلار آمریکا قبل از CPI به افزایش اولیه کیوی کمک کرد.

CPI ماهانه سرفصل با انتظارات افزایش 0.4 درصدی در ماه آوریل مطابقت داشت که سریعتر از افزایش 0.1 درصدی قبلی بود، در حالی که CPI اصلی 0.4 درصد افزایش ماهانه بالاتر از حد انتظار داشت.

بایدن در اوایل هفته به پیشرفت هایی در جلسات سقف بدهی با رهبران کنگره اشاره کرد، اما مذاکرات برنامه ریزی شده برای جمعه به تعویق افتاد تا زمان بیشتری برای بحث در سطح کارکنان اختصاص یابد.

شاخص قیمت مواد غذایی از افزایش 0.8 درصدی قبلی در ماه مارس به 0.5 درصد افزایش ماهانه در آوریل کاهش یافت که نشان دهنده کاهش تورم مصرف کننده در خط است.

جریان‌های جهانی ریسک در روز پنجشنبه، همراه با به‌روزرسانی‌های ناامیدکننده بخش تولید نیوزلند و انتظارات تورمی در روز جمعه، این روند را تغییر داد.

🔴 استدلال های سرفصل نزولی

چین در ماه آوریل رشد صادرات آهسته 8.5 درصدی را نسبت به سال گذشته گزارش داد که نسبت به رشد 14.8 درصدی قبلی کاهش یافته و 7.9 درصد کاهش واردات در مقابل کاهش 0.2 درصدی پیش بینی شده بود.

جفت های CAD

همپوشانی نمودار CAD در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

شاخص اطمینان سرمایه گذاران منطقه یورو Sentix از -8.7 به -13.1 کاهش یافت تا نشان دهنده بدتر شدن بدبینی در مقابل بهبود پیش بینی شده به -7.9 باشد.

همپوشانی یورو در مقابل ارزهای اصلی نمودار بر اساس تلویزیون

ارقام واقعی نشان دهنده فشارهای تورمی ملایم تر از حد انتظار بود که انتظارات کاهش نرخ بهره را تا سال آینده افزایش داد. این کمکی نکرد که مذاکرات سقف بدهی چندان به ثمر نرسید، زیرا مذاکرات جمعه به تعویق افتاد تا زمان بیشتری برای بحث در سطح کارکنان داده شود.

صورتجلسات BOJ نشان داد که سیاستگذاران در مورد خطر بیش از حد تورم از انتظارات خود در ماه مارس بحث کرده اند و زمینه را برای کاهش تلاش های کاهشی آنها نشان می دهد.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج