در حالی که معامله گران پیام های متفاوت اوپک پلاس را هضم می کنند، نفت کمی بهبود می یابد


اشتراک گذاری:

  • قیمت نفت پس از فروش شدید در روز پنجشنبه به دلیل پیام‌های متناقض اعضای اوپک پلاس بهبود یافت.
  • نواک روسیه می‌گوید کاهش تولید بعید است، در حالی که به نظر می‌رسد وزیر نفت عربستان برعکس آن را بیان می‌کند.
  • دلار آمریکا پس از یک صعود قوی اصلاح شد و نفت را عقب‌نشینی کرد.

با این حال، تا زمانی که قیمت نفت واقعاً از مرز 76.85 دلار بالاتر برود، روند نزولی غالب است و همچنان این احتمال وجود دارد که قیمت نفت WTI کاهش یابد. یک سوراخ قاطع در زیر مرز پایین مثلث برای تأیید مورد نیاز است، با هدف قرار دادن 67.27 دلار، که درست بالای جایی است که SMA 200 هفته ای قرار دارد و احتمالاً پشتیبانی خوبی را ارائه می دهد. معامله گران حتی ممکن است بخواهند برای تأیید بیشتر منتظر یک شکست به زیر کف های موج B مثلث در 69.40 دلار باشند.

نفت WTI نوعی نفت خام است که در بازارهای بین المللی به فروش می رسد. WTI مخفف West Texas Intermediate، یکی از سه نوع اصلی از جمله نفت برنت و دبی است. WTI همچنین به عنوان “سبک” و “شیرین” به دلیل گرانش نسبتا کم و محتوای گوگرد آن به ترتیب شناخته می شود. این روغن با کیفیت بالا در نظر گرفته می شود که به راحتی تصفیه می شود. منبع آن در ایالات متحده است و از طریق مرکز کوشینگ، که “چهارراه خط لوله جهان” در نظر گرفته می شود، توزیع می شود. این یک معیار برای بازار نفت است و قیمت WTI اغلب در رسانه ها نقل می شود.

چه عواملی باعث افزایش قیمت نفت WTI می شود؟

قیمت نفت در روز جمعه پس از سقوط روز قبل ثابت ماند، زیرا معامله‌گران پیام‌های متناقض دو تن از بزرگ‌ترین اعضای اوپک پلاس را ارزیابی می‌کنند و دلار آمریکا ضعیف شده است. الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه، گفت که فکر نمی‌کند کاهش بیشتر اعلام شود، درحالی‌که تنها چند روز قبل، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان سعودی به نظر برعکس این موضوع را مطرح کرد. نشست بعدی اوپک پلاس در 4 ژوئن برگزار می شود.

این احتمال وجود دارد که مثلث در هر دو جهت شکسته شود، اما به دلیل اینکه لبه بالایی بسیار صاف است (راست زاویه است) به سمت بالاتر شکسته می شود. یک شکست بالاتر می تواند شاهد افزایش قیمت در یک رالی نوسان تا یک هدف بالقوه در 79.70 دلار باشد، که با استفاده از روش فنی معمول محاسبه می شود، که عبارت است از گرفتن 61.8٪ از ارتفاع مثلث و برون یابی آن از نقطه شکست بالاتر. قیمت نفت در موارد صعودی حتی می‌تواند تا 100 درصد برون‌یابی پیش برود، با این حال، سطح 61.8 درصد تقریباً با SMA 200 روزه و خط روند اصلی برای بازار نزولی مطابقت دارد و اهمیت آن را به‌عنوان یک سطح مقاومت کلیدی افزایش می‌دهد.

همانطور که توسط خطوط نقطه چین در نمودار بالا نشان داده شده است، احتمالاً از زمانی که قیمت از پایین ترین سطح YTD در 4 ماه می بهبود یافت، یک مثلث قائم الزاویه تشکیل شده است.


WTI US Oil: نمودار هفتگی

WTI US Oil: نمودار روزانه

مانند همه دارایی ها، عرضه و تقاضا محرک های کلیدی قیمت نفت WTI هستند. به این ترتیب، رشد جهانی می تواند محرک افزایش تقاضا و بالعکس برای رشد ضعیف جهانی باشد. بی‌ثباتی سیاسی، جنگ‌ها و تحریم‌ها می‌توانند عرضه را مختل کنند و بر قیمت‌ها تأثیر بگذارند. تصمیمات اوپک، گروهی از کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت، یکی دیگر از عوامل کلیدی قیمت است. ارزش دلار آمریکا بر قیمت نفت خام WTI تأثیر می‌گذارد، زیرا نفت عمدتاً با دلار آمریکا معامله می‌شود، بنابراین دلار ضعیف‌تر می‌تواند نفت را مقرون به صرفه‌تر کند و بالعکس.

چگونه داده های موجودی بر قیمت نفت WTI تاثیر می گذارد

سه میله سبز رنگ پشت سر هم که نشان دهنده رالی این هفته هستند و شکست آزمایشی بالای ضلع مثلث که با رالی چهارشنبه همراهی شد، نشانه صعودی هستند. این نشان می دهد که هنوز شانسی وجود دارد که قیمت پس از فروش روز پنجشنبه بهبود یابد و در نهایت به افزایش قیمت ادامه دهد.

برای شعله‌ور کردن مجدد روند نزولی، یک شکست به پایین‌تر از پایین‌ترین سطح سال تا امروز (YTD) یعنی 64.31 دلار، با هدف بعدی در حدود 62.00 دلار، جایی که کف‌های پایین‌تر از سال 2021 وارد عمل خواهد شد، و به دنبال آن حمایت 57.50 دلار خواهد بود.

سوالات متداول نفت WTI

روغن WTI چیست؟

اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) گروهی متشکل از 13 کشور تولیدکننده نفت است که مجموعاً در نشست‌های دوبار در سال، سهمیه‌های تولید را برای کشورهای عضو تعیین می‌کنند. تصمیمات آنها اغلب بر قیمت نفت WTI تأثیر می گذارد. زمانی که اوپک تصمیم به کاهش سهمیه ها می گیرد، می تواند عرضه را محدود کند و قیمت نفت را بالا ببرد. وقتی اوپک تولید را افزایش می دهد، نتیجه معکوس دارد. اوپک پلاس به گروه گسترده ای اطلاق می شود که شامل ده عضو اضافی غیراوپک می شود که قابل توجه ترین آنها روسیه است.

در زمان نگارش این مقاله، نفت WTI با بالاترین قیمت 72 دلار و نفت خام برنت با قیمت بالای 76 دلار معامله می شود.

اخبار نفت و محرکان بازار

  • نواک روسیه ایده کاهش تولید نفت را کم اهمیت جلوه می دهد و می گوید: «فکر نمی کنم گام جدیدی در این زمینه وجود داشته باشد، زیرا همین یک ماه پیش تصمیمات خاصی در مورد کاهش داوطلبانه تولید نفت توسط برخی کشورها اتخاذ شد…»
  • به نظر می‌رسد این با اظهارات شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان سعودی که روز سه‌شنبه گفت دلالان (که رسانه‌ها به عنوان خرده‌فروشان تعبیر می‌کنند) باید «مراقب باشند» در تضاد است و به نظر می‌رسد که اوپک پلاس ممکن است کاهش تولید را اعلام کند.
  • عبدالعزیز در نشست اکتبر 2022 از تصمیم اوپک مبنی بر کاهش 2 میلیون بشکه‌ای تولید در روز دفاع کرد.
  • دلار آمریکا پس از مخارج اصلی مصرف شخصی (PCE) بهبود یافت داده برای آوریل – شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو ایالات متحده – افزایش نرخ تورم را به 4.7 درصد در ماه آوریل و 0.4 درصد در ماه اوت نشان می دهد، در مقابل انتظاراتی که برای هر دو یک نقطه پایه کمتر بود.
  • کالاهای بادوام داده می آید در حالی که سرفصل کالاهای بادوام در آوریل 1.1% در مقابل برآورد اجماع از کاهش 1.0% افزایش یافت. با این حال، کالاهای بادوام سابق دفاع و حمل و نقل سابق هر دو زمانی که انتظار می رفت افزایش پیدا کنند، سقوط کردند.
  • فقدان کشش در مذاکرات مربوط به سقف بدهی ایالات متحده، بر قیمت نفت تأثیر می گذارد، زیرا شبح شکست ایالات متحده را افزایش می دهد و باعث رکود جهانی می شود.
  • با این حال، تجربه گذشته به احتمال زیاد دو طرف برای توافق در آخرین لحظه اشاره می کند که به عنوان یک کاتالیزور صعودی برای نفت عمل می کند.

تحلیل فنی نفت خام: تشکیل مثلث به پایان روند نزولی اشاره دارد؟

گزارش‌های هفتگی موجودی نفت منتشر شده توسط موسسه نفت آمریکا (API) و آژانس اطلاعات انرژی (EIA) بر قیمت نفت WTI تأثیر می‌گذارد. تغییرات در موجودی ها منعکس کننده نوسان عرضه و تقاضا است. اگر داده‌ها کاهش ذخایر را نشان دهد، می‌تواند نشان دهنده افزایش تقاضا و افزایش قیمت نفت باشد. موجودی های بالاتر می تواند منعکس کننده افزایش عرضه و کاهش قیمت ها باشد. گزارش API هر سه شنبه و EIA روز بعد منتشر می شود. نتایج آنها معمولاً مشابه است و در 75 درصد مواقع در 1٪ از یکدیگر قرار می گیرند. داده های EIA قابل اعتمادتر در نظر گرفته می شوند، زیرا این یک سازمان دولتی است.

اوپک چگونه بر قیمت نفت WTI تاثیر می گذارد؟

با فرض اینکه قیمت نفت به هدف خود برسد، شکست صعودی همچنین نشان می‌دهد که قیمت از 76.85 دلار پایین‌تر در 28 آوریل گذشته است و در نتیجه روند نزولی غالب را زیر سوال می‌برد.

علاوه بر مثلث، الگوی شمعدانی چکشی بلند ژاپنی که در 4 می (و سال تا به امروز) شکل گرفت، نشانه ای است که می تواند یک پایین استراتژیک کلیدی باشد.

علاوه بر این، همگرایی خفیف صعودی بین قیمت و شاخص قدرت نسبی (RSI) در پایین‌ترین حد مارس و می 2023 – با کاهش قیمت در ماه مه که با پایین‌تر بودن RSI مطابقت ندارد – نشانه‌ای از فشار نزولی است. تسهیل

نفت WTI از منظر فنی در یک روند نزولی بلندمدت قرار دارد و به پایین‌ترین حد متوالی رسیده است. با توجه به ضرب المثل قدیمی که ترند دوست شماست، این به نفع پوزیشن های کوتاه نسبت به موقعیت های بلند است. نفت WTI زیر تمام میانگین‌های متحرک ساده روزانه (SMA) و همه SMAهای هفتگی به جز 200 هفته که 66.90 دلار است، معامله می‌شود.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/oil-price-steadies-after-sell-off-on-mixed-opec-messaging-weaker-us-dollar-202305261222

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج