دلار سقوط کرد پس از داده های تورم که چشم انداز نرخ را تغییر داد توسط رویترز

لندن (رویترز) – دلار روز پنجشنبه به پایین‌ترین حد خود از آوریل گذشته سقوط کرد و به بزرگترین افت هفتگی خود تا کنون در سال جاری رسید، زیرا معامله‌گران به طور شگفت‌انگیزی از تورم ایالات متحده به عنوان نشانه‌ای که نرخ‌های آمریکا می‌تواند در اوایل ماه جاری به اوج خود برسد. .

یورو به سمت ششمین افزایش روزانه حرکت کرد – طولانی ترین روند افزایشی آن در برابر دلار در سال جاری. آخرین بار با 0.4% افزایش به 1.1173 دلار رسید و به بالاترین سطح قبلی خود یعنی 1.1175 دلار رسید.

داده‌های روز پنجشنبه نشان داد که اقتصاد بریتانیا در ماه مه کمتر از حد انتظار کوچک شده است و این ایده را تقویت می‌کند که بانک مرکزی انگلیس می‌تواند نرخ‌های بهره را بیشتر افزایش دهد بدون اینکه رشد را از مسیر خارج کند.

تورم اصلی ایالات متحده در ماه ژوئن به 0.2% در برابر انتظارات بازار برای 0.3% رسید، در حالی که CPI سرانه سالانه به 3% کاهش یافت.

چاپ تورم (چهارشنبه) ایالات متحده آخرین مدرکی است که ما منتظر آن بودیم تا مجدداً ادامه دهیم. ما 1.15 دلار را هدف گذاری کرده ایم که پیش بینی پایان سال ما است، اما همانطور که قبلاً استدلال کردیم، محدوده 1.15-1.20 دلار را می بینیم. او گفت تا پایان سال تا حد امکان.

قراردادهای آتی نرخ بهره نشان داد که بازارها در یک افزایش دیگر نرخ از سوی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در اواخر این ماه به طور کامل قیمت گذاری کرده اند، اما انتظارات از هر گونه افزایش بیشتر از بین رفته است.

استرلینگ با 0.6% افزایش به 1.3073 دلار رسید و برای ششمین روز رشد خود قرار گرفت و برای اولین بار از آوریل سال گذشته در روز قبل به بالای 1.30 دلار رسید.

داده های ایالات متحده در روز چهارشنبه نشان داد که تورم در ماه گذشته بسیار سریعتر از حد انتظار کاهش یافته است. این منجر به بزرگترین فروش یک روزه دلار در پنج ماه گذشته شد و دلار را در برابر یورو و استرلینگ به کمترین میزان خود در بیش از یک سال گذشته و در برابر فرانک سوئیس به کمترین میزان خود در بیش از هشت سال گذشته رساند.

ین که در پنج روز گذشته 4 درصد افزایش داشته است، در برابر دلار در 138.565 ثابت ماند، تا حدی به لطف کاهش دیگر بازدهی خزانه داری ایالات متحده، که جفت ارز دلار/ین تمایل به پیگیری دقیق آن دارد.

وقت یورو است

در اسکاندیناوی، جایی که تورم چسبنده به نظر می‌رسد و بانک‌های مرکزی افزایش بیشتر نرخ‌ها را پیش‌بینی می‌کنند، ولیعهد نروژ به بزرگترین افزایش هفتگی خود در برابر دلار در سال جاری، نزدیک به 5 درصد در بالاترین حد پنج ماهه رسید، در حالی که ولیعهد سوئد برای رسیدن به بالاترین میزان خود در پنج ماه گذشته تعیین شده بود. افزایش هفتگی 4 درصدی و در حدود بالاترین سطح دو ماهه معامله شد.

Cincotta از سیتی ایندکس گفت: «ارقام امروز بهتر از حد انتظار بود، اما فکر نمی‌کنم هنوز برای بیرون آوردن شامپاین کافی نباشد.

یورو از اواسط سال 2021 تاکنون به 1.20 دلار نرسیده است.

جورج ساراولوس، بانک دویچه (ETR:) رئیس تحقیقات جهانی FX در یادداشتی در روز چهارشنبه گفت که به دنبال داده های تورم، زمان خرید یورو فرا رسیده است.

فرانک سوئیس در قوی ترین سطح خود در برابر دلار از زمانی که بانک ملی سوئیس در اوایل سال 2015 پیوند ارز داخلی را حذف کرد، معامله شد و دلار را 0.4 درصد کاهش داد و به 0.8634 در هر فرانک رسید.

استیو انگلستانر، تحلیلگر ارز در Standard Chartered (OTC:) گفت: “ما فکر می کنیم که عملکرد ضعیف دلار اخیر نشان دهنده تغییر کیفی در آسایش بازار با دلارهای کوتاه است، زیرا نرخ سیاست فدرال رزرو نهایی به طور فزاینده محدود شده است.”


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-takes-a-beating-as-traders-see-us-rates-peaking-3124742

او گفت: «اگر نشانه‌ای از بدخواهی در فدرال رزرو وجود داشته باشد، خرس‌های دلار روی آن می‌پرند و این بهانه‌ای برای ادامه کاهش ارزش دلار خواهد بود. افزایش نرخ نهایی خواهد بود.

او گفت: “بسیار چیزها به آنچه در چند هفته از FOMC می شنویم بستگی دارد – که سرنوشت دلار آمریکا را تعیین می کند و لحن را برای بقیه تابستان تعیین می کند.”

نوشته آماندا کوپر

به گفته فیونا سینکوتا، استراتژیست بازار شاخص سیتی، اینکه آیا دلار در بقیه سال در سفر یک طرفه پایین تر است یا خیر، باید دید.


© رویترز. عکس فایل: تصویر تصویری اسکناس های 100 دلاری آمریکا را نشان می دهد که در 2 اوت 2011 در توکیو گرفته شده است. رویترز/یوریکو ناکائو/عکس فایل

با افزایش قیمت معامله گران در پایان نرخ های ایالات متحده، کاهش شکاف بین نرخ های استقراض ایالات متحده و سایر ارزها باعث شد که سایر ارزها، به ویژه یورو، استرلینگ و ین در برابر دلار بالاتر بروند.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج