راهنمای رویداد: بیانیه ECB – ژوئن 2023

HCOB آلمان خدمات PMI برای ماه می: 57.2 در مقابل 56.0 قبلی؛ “افزایش هزینه ها و تقاضای انعطاف پذیر منجر به تورم ثابت قیمت خدمات می شود

از ابزار ساعت بازار فارکس ما برای تبدیل GMT به منطقه زمانی محلی خود استفاده کنید.

انتظارات:

  • بانک مرکزی اروپا به بالا بردن نرخ های تامین مالی مجدد آن با 25 واحد پایه به 4.00 درصد رسید.
  • لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، احتمالاً پیش‌بینی می‌کند که نبرد با تورم بالا به پایان نرسیده است و قبل از در نظر گرفتن هرگونه مکث، فضایی را برای افزایش بیشتر نرخ‌ها اعلام می‌کند.

داده های مرتبط منطقه یورو از آخرین بیانیه بانک مرکزی اروپا:

همپوشانی یورو در مقابل ارزهای اصلی نمودارها بر اساس تلویزیون

16 مارس 2023

همپوشانی جفت‌های یورو: نمودار 1 ساعته فارکس

لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، 30 دقیقه بعد یک پرس را انجام خواهد داد.

در 7 ژوئن، ایزابل اشنابل، عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا با تداوم نرخ های تورم بالا، نشان داد که نرخ بهره بیشتر افزایش می یابد

اقدام/نتایج: بانک مرکزی اروپا نرخ بازپرداخت اصلی خود را 25 واحد در ثانیه افزایش داد و به 3.75 درصد رساند و کسانی را که در افزایش نرخ 50 واحدی قیمت گذاری کردند، ناامید کرد.

تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه اول 2023 از 0.0% به -0.3% بازنگری شد و اقتصاد را در رکود فنی پس از افت 0.5% سه ماهه چهارم قرار داد.

قیمت تولید کننده آلمان شاخص در ماه آوریل: +0.3% m/m در مقابل -1.4% m/m قبلی

در 5 ژوئن، لاگارد گفت “شواهد روشنی وجود ندارد که نشان دهد تورم اساسی به اوج خود رسیده است

اعضای بانک مرکزی اروپا همچنین ممکن است بر نیاز به انجام کارهای بیشتر برای مبارزه با تورم بالا تأکید کنند، احتمالاً از طریق پیش‌بینی‌های جدید کارکنان خود یا به ما می‌گویند فضای بیشتری برای افزایش نرخ بهره داریم.

تصمیم بانک مرکزی اروپا یک روز پس از آنچه بازارها برای فدرال رزرو “افزایش dovish” در نظر گرفتند، اتخاذ شد، که معامله‌گران را آسان‌تر کرد تا قیمت‌ها را در آن هفته افزایش دهند.

سناریوی جایگزین: برای تأکید بر نیاز به تشدید بیشتر، بانک مرکزی اروپا احتمالاً می‌تواند نرخ‌های خود را به جای 25 واحد در ثانیه 50 واحد در ثانیه افزایش دهد، که در حال حاضر یک سناریوی قطعیت بسیار پایین است.

واکنش به رویداد بانک مرکزی اروپا نیز احتمالاً کوتاه مدت خواهد بود زیرا بازارها در نهایت تمرکز خود را به موضوعات و اطلاعات منتشر شده در ایالات متحده برمی‌گردانند.

علیرغم اظهارات تندروانه لاگارد، یورو در کل سقوط کرد و تا پایان روز نزدیک به پایین ترین سطح خود باقی ماند.

گزارش مه 2023 بوندس بانک:نرخ تورم در ماه مارس به دلیل اثر پایه به میزان قابل توجهی کاهش یافت“؛ فشارهای زیربنایی قیمت را در چند ماه آینده بالا نگه می دارد

لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا در مطبوعات خود گفت که بانک مرکزی اکنون “وابسته به داده ها” خواهد بود. او همچنین اطمینان داد که بخش بانکی منطقه یورو “مقاوم” است و بانک مرکزی اروپا ابزارها و امکانات را در اختیار دارد و آماده پاسخگویی “در صورت لزوم” در صورت نیاز است.

افزایش نرخ بالاتر از حد انتظار ممکن است یورو را در کل افزایش دهد. با این حال، قدرت یورو بستگی به این دارد که پیش‌بینی‌های اقتصادی جدید و فشار لاگارد چقدر سخت‌گیرانه هستند.


منبع: https://www.babypips.com/news/forex-event-guide-ecb-statement-june-2023-05-13

15 ژوئن، پنجشنبه: 6:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ

مورد پایه: همانطور که چندین مقام بانک مرکزی اروپا اشاره کرده اند، بانک مرکزی احتمالاً نرخ بهره خود را 25 واحد پایه افزایش می دهد و به 4.00 درصد می رساند.

مدت کوتاهی پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر کاهش نرخ تورم و وام‌دهی بانکی، انتخاب افزایش ۲۵ واحدی نرخ‌ها به‌جای ۵۰ واحد در ثانیه «معمول»، برای بسیاری از معامله‌گران بوی «تقریبا پایان چرخه انقباض» می‌داد.

احساس ریسک گسترده منفی شد، احتمالاً به دلیل سیگنال‌های تازه از اوج رشد احتمالی جهانی، به ویژه حرکت PMI چین به سمت قلمرو انقباضی، کاهش فروش خرده‌فروشی در آلمان، و افزایش در کاهش مشاغل در ایالات متحده. تضعیف شرایط اقتصادی در منطقه یورو به جای سخنان جنگ طلبانه بانک مرکزی اروپا در آن هفته.

PMI تولید منطقه یورو HCOB برای ماه می: 44.8 در مقابل 45.8 در ماه آوریل. بررسی ها کاهش شدید سفارشات جدید و تولید کارخانه را نشان داد. هنوز استخدام می شود اما با سرعتی رو به کاهش است

یورو نیز در روزهای قبل از تصمیم افزایش یافته بود، بنابراین سناریوی خرید شایعه، فروش خبر روی میز بود.

مانند تصمیم ماه گذشته، یورو ممکن است قبل از افزایش سود و قیمت‌گذاری «افزایش سود»، ارز رایج را در برابر همتایان اصلی خود پایین بیاورد، به ویژه آن‌هایی که جنگ‌طلب ماندند/از افزایش نرخ‌ها مانند CAD غافلگیر شدند.

تورم فرانسه کاهش غیرمنتظره در -0.1% m/m در ماه می در مقابل 0.3% مورد انتظار، 0.6% افزایش در آوریل

محیط ریسک و رفتارهای بین بازاری: نگرانی ها در مورد Credit Suisse چند روز قبل از تصمیم بانک مرکزی اروپا به اوج خود رسید، بنابراین اطمینان از اینکه بخش بانکی منطقه یورو “مقاوم” است و بانک مرکزی اروپا ابزارهای آماده برای استقرار را دارد، به آرام کردن آشفتگی های بانکی کمک کرد.

این تصمیم چگونه می تواند بر قیمت یورو تأثیر بگذارد؟

محیط ریسک و رفتارهای بین بازاری:

لاگارد در مطبوعات خود خاطرنشان کرد که برخی از اعضا به افزایش 50 واحدی در ثانیه رای دادند و جایی برای افزایش بیشتر نرخ وجود دارد.

اقدام/نتایج: همانطور که انتظار می رفت، بانک مرکزی اروپا در ماه مارس، نرخ های بازپرداخت اصلی خود را 50 واحد پایه دیگر به 3.50 درصد افزایش داد.

🢔 استدلال برای سیاست پولی سفت تر / یورو صعودی

نرخ بیکاری در منطقه یورو برای آوریل 2023: 6.5٪ همانطور که انتظار می رفت در مقابل 6.6٪ قبلی

در 19 می لاگارد گفت که بانک مرکزی در لحظه حساسی است که تورم در حال کاهش است، اما نیاز به “نرخ های بهره بالا و پایدار” وجود دارد.

کارکنان بانک مرکزی اروپا همچنین آخرین پیش‌بینی‌های خود را (که قبل از اوج‌گیری تنش‌های بخش بانکی انجام شده بود) منتشر کردند که میانگین تورم اصلی و اصلی را به ترتیب 5.3 درصد (از 6.3 درصد) و 4.6 درصد در سال 2023 نشان می‌دهد. در همین حال، رشد سال 2023 از 0.5 درصد در دسامبر به 1.0 درصد به دلیل تحولات انرژی و «محیط بین المللی» بهتر از حد انتظار افزایش یافت.

در اینجا نکات مهمی وجود دارد که باید قبل از کار بر روی طرح معاملاتی خود بدانید:

رویداد در کانون:

در 6 ژوئن، عضو شورای حاکم بانک مرکزی اروپا گره گفت که به دلیل هزینه های بالای انرژی، کاهش نرخ تورم مصرف کننده دشوارتر خواهد بود

در روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا احتمالاً نرخ بهره خود را 25 واحد پایه دیگر افزایش خواهد داد.

اما شاخص‌های اقتصادی ضعیف‌تر از حد انتظار، توجیه بیشتر جنگ‌طلبی را برای بانک مرکزی اروپا دشوار می‌کند و معامله‌گران یورو آن را می‌دانند.

سفارشات کارخانه آلمان در ماه آوریل 0.4% متر در متر کاهش یافت که کمتر از کاهش 10.9% اصلاح شده مارس و کاهش 2.2% مورد انتظار بود.

PMI تولید فلش آلمان در ماه می: 42.9 در مقابل 44.5 قبلی; PMI خدمات در 57.8 در مقابل 56.0

انتشارهای قبلی و تأثیر محیط ریسک بر یورو

تورم سالانه منطقه یورو (برآورد فلش برای ماه می): 6.1% سالانه (6.5% پیش‌بینی سالانه) در مقابل 6.7% سال قبل

تولید ناخالص داخلی منطقه یورو برای سه ماهه اول 2023 (آزمایش سوم): -0.1% q/q (0.1% q/q پیش‌بینی؛ -0.1% q/q قبلی). اشتغال به میزان +0.6% q/q (تخمین نهایی) در مقابل +0.6% q/q پیش‌بینی و +0.3% q/q قبلی افزایش داشت.

PMI تولید HCOB آلمان برای ماه می: 43.2 (کمترین میزان مطالعه در سه سال گذشته) در مقابل 44.5

PMI خدمات منطقه یورو HCOB برای ماه می: 55.1 در مقابل 56.2 در ماه آوریل. تورم قیمت نهاده به پایین ترین نرخ 28 ماهه کاهش یافت

اگر گزارش‌های امروز CPI ایالات متحده و تصمیم فردای FOMC حاکی از افزایش بسیار بیشتر نرخ‌های بانک مرکزی در آینده قابل پیش‌بینی نسبت به قیمت‌گذاری بازارها باشد، دارایی‌های جهانی ممکن است همچنان خوش‌بینی به پایان افزایش نرخ‌های بهره را منعکس کنند.

یورو سناریوها

پوشش جفت های یورو: فارکس 1 ساعته نمودارها بر اساس تلویزیون

در 12 می معاون ECB در Guindos گفت که در مورد کاهش یا عدم کاهش تورم اساسی تردید دارد. می گوید ممکن است افزایش نرخ بهره بیشتری در پیش باشد

4 مه 2023

همپوشانی نمودار یورو در مقابل ارزهای اصلی توسط تلویزیون

او همچنین به اشتراک گذاشت که بانک مرکزی سرمایه گذاری مجدد برنامه خرید دارایی (APP) خود را در ماه جولای متوقف خواهد کرد، اقدامی که به طور متوسط ​​25 میلیارد یورو در ماه پرتفوی بانک مرکزی اروپا را کاهش می دهد.

احتمالات ریسک: دارایی‌های «ریسک‌دار» مانند سهام، کالاها و ارزهای مرتبط با کالا، احتمالاً به دلیل گزارش‌های درآمدی بهتر از انتظار و انتظارات بانک‌های مرکزی بزرگ در مورد پایان چرخه‌های سخت‌گیرانه، از یک محیط معاملاتی سازگار با ریسک سود می‌برند.

تولید صنعتی آلمان افزایش 0.3 درصدی در مترمربع در مقابل افزایش 0.7 درصدی پیش بینی شده در آوریل، که پیش از این از 3.4 درصد کاهش به 2.1 درصد کاهش یافت.

CPI نهایی خوانده شد برای آوریل: مطابق با +7.0% پیش‌بینی سالانه و بالاتر از +6.9٪ سالانه پیش‌بینی قبلی؛ CPI اصلی با پیش‌بینی 5.6 درصد و قبل از آن کمتر از 5.7 درصد است

نرخ های بهره بالاتر منطقه یورو، همراه با افزایش اعتماد به بخش بانکی منطقه یورو، به خروج یورو از پایین ترین سطح روزانه خود کمک کرد. واحد پول رایج روز را تنها اندکی پایین تر از ارزهای اصلی خود به پایان رساند.

احتمالات عمل قیمت

بیانیه سیاست پولی بانک مرکزی اروپا (ECB).

چه زمانی منتشر خواهد شد:

🔴 استدلال برای سیاست پولی سست تر / یورو نزولی

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج