سقوط دلار پس از داده های خوش بینانه چین؛ افزایش یورو و پوند توسط رویترز

معامله گران آتی با احتمال 87.4 درصد افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست بعدی خود در ماه مه، 25 واحد پایه قیمت گذاری می کنند و معامله گران همچنان انتظار کاهش نرخ بهره را در پایان سال دارند.

با این حال، RBA اعلام کرد که آماده است در صورت عدم کاهش تورم و تقاضا، تشدید بیشتری را انجام دهد.

کریستینا کلیفتون، اقتصاددان در Commonwealth Bank of Australia (OTC:) (CBA) می‌گوید: «دلار می‌تواند نسبت به قدرت یا عدم قدرت داده‌های اقتصادی حساس بماند زیرا فدرال رزرو احتمالاً به پایان چرخه انقباض خود نزدیک می‌شود».

ویزمن گفت: “تعجب امسال این بود که یورو و استرلینگ چقدر قوی بوده است، به ویژه با توجه به اینکه ما از نیمه دوم سال گذشته با بحران های زیادی در اروپا خارج می شدیم.”

نیویورک/لندن (رویترز) – پس از انتشار آمارهای رشد بهتر از پیش‌بینی‌شده از چین، دلار آمریکا در برابر اکثر ارزهای اصلی روز سه‌شنبه کاهش یافت، در حالی که ارقام حقوقی قوی از بریتانیا از پوند حمایت کرد.

استرلینگ آخرین بار با 0.48 درصد افزایش در روز به 1.2433 دلار رسید.

خانه‌سازی تک‌خانواری در ایالات متحده برای دومین ماه متوالی در ماه مارس افزایش یافت، در حالی که مجوزها برای ساخت‌وسازهای آینده افزایش یافت و کمی امیدوارکننده را برای بازار رکود مسکن در آستانه فصل شلوغ فروش بهاری ایجاد کرد.

پزو مکزیک 0.33 درصد در برابر دلار در 18.07 کاهش یافت.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-firm-on-fed-rate-hike-view-focus-on-china-data-3057476


© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

پوند انگلیس علیرغم افزایش غیرمنتظره نرخ بیکاری در سه ماه منتهی به فوریه جهش کرد زیرا رشد دستمزدها بالاتر از پیش بینی باقی ماند و این امر می تواند بانک انگلستان را وادار کند تا نرخ بهره خود را دوباره در ماه مه افزایش دهد.

ویزمن گفت: همچنین عامل ضعف دلار این است که احتمال کاهش تورم در ایالات متحده در حال حاضر وجود دارد، دلیلی که فدرال رزرو قصد دارد افزایش نرخ بهره را متوقف کند.

قیمت چین با 0.02 درصد کاهش به 6.8799 دلار در هر دلار رسید.

ین با 0.38 درصد تقویت به 133.99 در هر دلار رسید.

تیری ویزمن، استراتژیست نرخ ارز و نرخ ارز جهانی Macquarie در نیویورک، گفت: «دیدگاه در مورد ضعیف‌تر شدن دلار از اینجا در برابر شرکت‌های بزرگ به یک چین قوی بستگی دارد. “وقتی بقیه دنیا از نظر فعالیت خوب یا بهتر از ایالات متحده عمل می کنند… این معمولا برای دلار بد است.”

او گفت: «احتمال زیادی وجود دارد که یورو و پوند به عملکرد خوب خود ادامه دهند. “این با داستان کاهش تورم در ایالات متحده شروع می شود، چیزی که مردم واقعاً به آن پایبند نیستند.”

داده‌های جداگانه در مورد فعالیت ماه مارس در چین همچنین نشان داد که رشد خرده‌فروشی به 10.6 درصد رسیده است، پیش‌بینی‌ها را پشت سر گذاشته و به بالاترین حد در دو سال اخیر رسیده است، در حالی که رشد تولید کارخانه‌ها نیز سرعت گرفته است، اما درست کمتر از انتظارات بوده است.

پس از اینکه بانک مرکزی استرالیا (RBA) دقایقی نشان داد که بانک مرکزی در ماه آوریل قبل از تصمیم به توقف در نظر گرفته است، برای یازدهمین بار متوالی افزایش نرخ بهره را در نظر گرفته است، دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا 0.34 درصد در برابر دلار 0.672 دلار افزایش یافت.

نوشته هربرت لاش و ساموئل ایندیک

داده‌ها نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی (GDP) چین در سه ماهه اول سال 4.5 درصد نسبت به سال قبل رشد کرده است که پیش‌بینی تحلیلگران برای رشد 4 درصدی را پشت سر گذاشته است زیرا پایان محدودیت‌های کووید-19 دومین اقتصاد بزرگ جهان را تقویت کرد.

یورو پس از دو کاهش متوالی روزانه بیش از 0.5 درصد، 0.37 درصد افزایش یافت و به 1.0966 دلار رسید، در حالی که 0.372 درصد کاهش یافت. این شاخص در دو نوبت اخیر بیش از یک درصد رشد کرد.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج