سورپرایز BOC چه معنایی برای فدرال رزرو می تواند داشته باشد

BOC اولین کشور G20 بود که در ماه فوریه شروع به توقف نرخ بهره کرد. کانادا مانند بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان یک جهش تورم داشت، اما در ابتدای سال جاری شروع به کاهش کرد. این باعث شد که فرماندار مکلم و هیئت مدیره او به اندازه کافی مطمئن باشند که اعلام کنند برای افزایش نرخ ها توقفی وجود خواهد داشت. این بانک به صراحت اعلام کرد که در صورت لزوم افزایش نرخ های بیشتری همچنان روی میز است.

افزایش تورم در کانادا، BOC را به اولین بانک مرکزی G20 تبدیل کرد که افزایش نرخ بهره را «از نو آغاز کرد». ایده این است که آنها خیلی زود فشار بر تورم را رها کردند و در نتیجه دوباره شروع به افزایش کرد. این چیزی است که لری سامرز، وزیر خزانه داری سابق آمریکا درباره نشست آتی فدرال رزرو هشدار داده است. به گفته او، اگر “پرش” وجود داشته باشد، ممکن است فدرال رزرو مجبور شود در جلسه بعدی “دو برابر” افزایش یابد تا تورم را مخفی نگه دارد.

مکث در مقابل پرش

باز کردن حساب زنده


منبع: https://www.orbex.com/blog/en/2023/06/what-boc-surprise-could-mean-for-the-fed

BOE قبلاً اذعان کرده است که تورم به اثرات ثانویه گسترش یافته است و همین دیروز SNB اعلام کرد که به اثرات سطح سوم در سوئیس منتقل شده است. در آن زمان است که نرخ های بهره طولانی مدت شروع به کاهش رشد اقتصادی می کند. همه این‌ها منجر به این احساس فزاینده می‌شود که بانک‌های مرکزی برای کنترل تورم وقت کم دارند. مکث یا «پرش» در طول مسیر ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

BOC در روز چهارشنبه هنگامی که نرخ بهره را 25 واحد در ثانیه افزایش داد، واقعاً بازارها را شوکه کرد. تقریباً همه انتظار داشتند که این یک رویداد غیرواقعی باشد. با توجه به موقعیت منحصر به فرد کانادا، این حرکت بر تعداد بسیاری از تحلیلگران که بانک های مرکزی در سراسر جهان را مشاهده کردند، تأثیر گذاشت. تعداد معامله گرانی که انتظار “پرش” در جلسه بعدی فدرال رزرو را داشتند به طرز چشمگیری کاهش یافت (اگرچه هنوز اکثریت است).

مسترکلاس 90*728 [EN]

چی شد؟

با توجه به اینکه دولت‌ها در سطوح بالای بدهی و رشد اقتصادی ضعیف هستند، بانک‌های مرکزی تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارند تا هر چه سریع‌تر از انقباضات کاسته شوند. ترس در میان آن بانک‌های مرکزی این است که اگر چنین کنند، «اعتبار» را در مبارزه با تورم از دست خواهند داد. تسلیم شدن خیلی زود به این معنی است که تورم می تواند بازگردد و سپس سیاست پولی باید حتی تهاجمی تر باشد. بریتانیا به عنوان یک هشدار ایستاده است و با وجود اینکه اولین کشوری بود که پیاده روی را آغاز کرد، ماه ها با تورم دو رقمی روبرو شد. نرخ آهسته افزایش ظاهرا برای سرکوب تورم و تغییر آن به همان سرعتی که بانک‌های مرکزی تهاجمی‌تر مانند BOC و فدرال‌رزرو دارند کافی نبود.

از آن زمان، تورم کاهش یافت، در ماه‌های اخیر دوباره شروع به افزایش کرد. به ویژه هسته در رابطه با اثرات “سطح دوم”. یعنی وقتی تورم افزایش می‌یابد باعث می‌شود کارمندان دستمزد بیشتری را طلب کنند. با بیکاری نسبتاً کم، مشاغل مجبور به افزایش دستمزدها برای حفظ کارگران هستند. این یک اثر «ثانویه» قیمت‌های بالاتر است و عموماً یک روند نگران‌کننده برای بانک‌های مرکزی است، زیرا می‌تواند به معنای شروع خارج شدن پتانسیل تورمی از کنترل باشد.

واکنش در سراسر جهان.

تبدیل BOC از یکی از بانک‌های مرکزی تهاجمی‌تر به اولین بانکی که متوقف شد و سپس مجبور به شروع مجدد پیاده‌گردی شد، بسیاری از سرمایه‌گذاران را کمی نگران کرده است. فدرال رزرو ممکن است در مورد “احتیاط” اشتباه کند و در جلسه بعدی از “پرش” صرف نظر کند. احتمالاً همه اینها به داده های CPI مربوط می شود که یک روز قبل از جلسه FOMC منتشر می شود.

تجارت اخبار مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج