صنایع دستی اصفهان مهد صنایع دستی اصیل ایرانی ️ عالی گرد | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

صنایع دستی اصفهان مهد صنایع دستی اصیل ایرانی ️ عالی گرد | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

در گذشته از استخوان شتر و عاج نیز برای تولید صنایع دستی خاتم کاری استفاده می‌کردند. قلمدان، ظروف پذیرایی، گلدان، پایه جواهرات و پایه خودکار خاتم کاری شده از جمله سوغاتی‌های خاص استان اصفهان به شمار می‌روند. با عبور از بازارهای قدیمی اصفهان و وجود سوغات و صنایع دستی اصفهان، گردشگران خارجی و داخلی زیادی را در حال خرید و جست و جو این آثار زیبا می بینید.

خرید نقره نما با تنوع بالای ظروف به نحوی است که امکان تشخیص آنها با ظروف نقره کامل بسیار سخت است مخصوصا که از لحاظ زیبایی و دوام هیچ تفاوتی ندارند. این شیرینی براساس نوع آرد مصرفی به نام برشتوک گندم و برشتوک نخودچی مشهور است. در زمان سفر به اصفهان چشیدن این شیرینی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید. این شیرینی در میان مردم اصفهان نیز بسیار محبوب است و در اغلب مهمانی‌ها و جشن‌های اصفهان، دیده می‌شود. در حال حاضر بسیاری از افراد از ظروف مسی برای طبخ غذا یا تزئین خانه‌های خود استفاده می‌کنند. بازار مسگرهای اصفهان یکی از بهترین مکان‌ها برای تهیه ظروف مسی کاربردی و تزئینی است.

  • قیمت تابلو مینیاتور نفیس استاد معتمدی برای امکان خرید راحتتر بسیار مناسب در نظر گرفته شده و ارزش هنری قاب خاتم کاری در نظر گرفته نشده است.
  • فروش میناکاری در ست باکس هدایای تبلیغاتی و تندیس های صنایع دستی، ظروف تزییناتی رومیزی و دیوارکوب و البته کاربردی در خانه ها با قیمتی بسیار مناسب در انتظار شماست.
  • در مرحله آخر یک لایه پلی استر روی ظروف ایجاد می‌شود تا دوام آن بیشتر شود.
  • روی پارچه‌های زری‌بافی معمولا طرح‌هایی از گل‌وگیاه، پرنده‌ها یا حیوانات را می‌بینید همچین طرح‌هایی با خط نستعلیق هم روی این پارچه‌ها وجود دارد.
  • خرید محصولات قلمزنی از قبیل آجیل خوری، بشقاب، بلونی، پسته خوری، تابلو خاتم و قلمزنی برای تزیین دکور منزل در بین مردم رواج پیدا کرده است.
  • قالی‌های زربافت اصفهانی به‌عنوان یک سوغاتی و پیشکش نفیس در زمان صفویان و قاجار به کار می‌رفت.

قلم‌زنی هنری برجای‌مانده از عصر هخامنشی، به‌عنوان هنر پر از ظرافت و ذوق هنرمندان اصفهانی شناخته می‌شود. آرایش ظروف مسی، برنجی و نقره‌ای با هنر قلم‌زنی به یک ظرف بی‌جان، روحی تازه می‌دمد. قلم‌زن می‌کوبد و می‌کوبد تا نقش‌های گل و مرغ، آیات قرآن و ابیات شعر فارسی را بر این ظروف حک کند و این هنر زیبا را به رخ بیننده بکشد.

زمینه کار بیشتر از چوب گردو و یا ریشه درختان جنگلی است که خود این چوب‌ها با طرح‌های زیبای خود باعث خلق هنری چشم‌نوازتر می‌شوند. واژه منبت به معنای کنده کاری خاص روی چوب است که سابقه ای دیرینه دارد، شاید بتوان آغاز تاریخ منبت کاری را از زمانی دانست که انسان نخستین بار، با ابزاری برنده چوبی را تراشیده است. در دوره حکومت صفویان از مراکز عمده قالیبافی که در آن به تعداد زیادی کارگاه وجود داشت می توان به اصفهان اشاره کرد.

۶. معرق کاری

همان‌طور که از نام این هنر پیداست، مصالح اصلی بکار رفته در این هنر گچ می‌باشد. در ایران نیز گچ‌بری در دوره‌های مختلف تاریخی همراه با تفاوت‌هایی بوده‌است. گچ به دلیل داشتن خاصیت شکل‌پذیری، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان، فراوانی و ارزانی کاربرد زیادی در هنرهای تزئینی دارد. صنعت پوست دوزی نسبت به گذشته رونق زیادی ندارد و مربوط به سال های قبل می باشد، اما با این حال فراورده های پوستی اصفهان به خاطر رنگ یکدست آن و لطافت و ظرافت الیاف آن طرفداران بسیار زیادی به خود اختصاص داده است.

از معروف ترین سوغاتی اصفهان: دوغ و گوشفیل

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج