ضعف ین: چه زمانی BOJ مداخله خواهد کرد؟

باز کردن حساب زنده


منبع: https://www.orbex.com/blog/en/2023/06/yen-weakness-when-will-the-boj-intervene

یک شبه USDJPY به رقم 144 رسید که از نوامبر سال گذشته شاهد آن نبود. این نقطه ضعف جدید در واحد پول ژاپن آخرین مورد از روند طولانی است که از آوریل ادامه دارد. در آن زمان بود که بازارها به این نتیجه رسیدند که رئیس جدید BOJ واقعاً در مورد حفظ سیاست تسهیلی جدی است.

با این حال، در پایان، به نظر می رسد که اوئدا تمایلی مساعد به سفت شدن دارد – البته هنوز نه. موضع BOJ ممکن است این باشد که سعی کند این خط را تا زمان ارزیابی بعدی تولید ناخالص داخلی حفظ کند تا ببیند آیا رشد واقعاً ظاهر می شود یا خیر. در پایان، تمام هدف تسهیل، دریافت تورم «ارگانیک» است، نه تورم ناشی از هزینه‌های واردات بالاتر از یک ارز ضعیف. سوال این است که آیا بازار اوئدا را مجبور خواهد کرد که زودتر از موعد مقرر حرکت خود را انجام دهد.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد USDJPY با Orbex آزمایش کنید

آخرین باری که ارز به سمت این سطوح حرکت کرد، مقامات ژاپنی با گفتن اینکه به شدت وضعیت را تحت نظر دارند یا در مورد نرخ ارز «نگران» هستند، سعی کردند آن را پایین بیاورند. اما قبل از اینکه واقعاً کاری انجام شود، اجازه داده شد که ارز به بالای دستگیره 150 برود و BOJ از طرف وزارت دارایی وارد عمل شد تا مقدار نسبتاً کمی از ارز را خریداری کند. این به کاهش سقوط آزاد کمک کرد.

اکنون مسئله این است که گسترش YCC قبلاً اتفاق افتاده است، بنابراین BOJ آن ابزار را در اختیار ندارد. احتمالاً می‌تواند دامنه را دوباره افزایش دهد، اما اثر ممکن است آنقدر واضح نباشد، زیرا سرمایه‌گذاران ممکن است متقاعد نشوند که این حرکتی معتبر به سمت انقباض است. گزینه دیگر مداخله مشترک بین فدرال رزرو و BOJ است، چیزی که مقامات ژاپنی با صحبت از “هماهنگی” به آن اشاره کرده اند.

مشکل اصلی مقامات ژاپنی تربیع نرخ های بهره بسیار پایین برای تقویت اقتصاد با ارز ضعیف تر است که تورم را تهدید می کند. ژاپن با مشکلی روبه‌رو است که مدت‌هاست مجبور به مقابله با آن نبوده است، و ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا مقامات با واقعیت جدید سازگار شوند.

اما با درک این موضوع که ارز اکنون به سطوحی نزدیک می‌شود که آخرین بار باعث شد BOJ وارد عمل شود، یک سوال در حال افزایش است: چه زمانی مقامات کاری برای جلوگیری از کاهش ین انجام خواهند داد؟ از نظر فنی، در واقع این وزارت دارایی است که برای تقویت ارز وارد عمل می‌شود، اما این کار را با دستور دادن به BOJ انجام می‌دهد. بنابراین، کی BOJ کاری انجام خواهد داد؟

فوتر وبلاگ برنامه موبایل EN

جایی که مسئله اصلی نهفته است

با دو برابر شدن نرخ های بسیار پایین ژاپن و ادامه افزایش سایر بانک های مرکزی، فشار نزولی فزاینده ای بر ین وجود دارد. تجارت حمل و نقل در حال حاضر مد شده است، جایی که مردم ین را می فروشند و سایر ارزها را می خرند تا از تفاوت نرخ بهره بهره ببرند. موثرترین و دائمی ترین راه برای مقابله با مشکل کاهش ین، رهایی از سیاست نرخ بهره بسیار پایین است. اما، به نظر می رسد که مقامات ژاپنی به انجام این کار نزدیک نیستند. حداقل، این چیزی است که بازار روی آن شرط بندی می کند و USDJPY را بالاتر و بالاتر می برد.

چیزی باید شکسته شود

اما، تا زمانی که BOJ حرکت غافلگیرکننده ای را برای گسترش گروه در YCC انجام داد که همه چیز تغییر کرد. BOJ سعی کرد این حرکت را به عنوان “خنثی سیاست” رد کند زیرا باند را به مثبت و منفی گسترش داد. اما از آنجایی که همه فشارها رو به بالا بود، در عمل حرکتی به سمت سفت شدن بود. همچنین به عنوان اولین قدمی که برای خلاص شدن از شر YCC که یک مکانیسم تسهیل کننده است، برداشته می شد. پس از آن، گام بعدی حرکت به سمت انقباض است، یا با افزایش نرخ بهره یا کاهش سرعت خرید اوراق قرضه.

این بار کی اتفاق می افتد؟

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج