چگونه استراتژی “میانگین های متحرک بر اساس اعداد فیبوناچی” را معامله کنیم – R Blog

نشانگر میانگین متحرک در اکثر پایانه های تجاری مدرن وجود دارد که مستقیماً در نمودار قیمت نمایش داده می شود. در پلتفرم های محبوب متاتریدر 4 و متاتریدر 5، می توانید میانگین متحرک را روی نمودار ابزار انتخابی از طریق منوی اصلی نصب کنید: Insert → Indicators → Trends → Moving Average.

معایب:

 • از آنجایی که این استراتژی در یک دوره مسطح سیگنال‌های بی‌سود می‌دهد، بهتر است از آن در یک دوره مسطح استفاده نکنید.
 • سیگنال های متحرک می توانند اندکی به تعویق بیفتند، بنابراین مقدار قابل توجهی از سود را می توان در برگشت های شدید بازار از دست داد

نتیجه

مزایای:

 • این استراتژی در روندها به خوبی کار می کند و به شما امکان می دهد از حرکات قوی و پایدار سود ببرید
 • سود بالقوه می تواند چندین برابر بیشتر از ضرر احتمالی باشد
اعداد فیبوناچی از ریاضیدان معروف ایتالیایی، لئوناردو اهل پیزا، که بیشتر با نام فیبوناچی شناخته می شد، سرچشمه گرفت. او یک دنباله ریاضی نامحدود را بررسی کرد که بعدها به نام او نامگذاری شد. در آن هر عدد متوالی برابر است با مجموع دو عدد قبلی: 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89، 144 و غیره.

در این مقاله، ما به استراتژی معاملاتی میان مدت اندیکاتور با استفاده از میانگین متحرک چندگانه بر اساس اعداد فیبوناچی خواهیم پرداخت. ما متوجه خواهیم شد که کدام اندیکاتورها را تنظیم کنیم و در مورد قوانین انجام معاملات صحبت کنیم.

استراتژی چگونه کار می کند

این استراتژی از تقاطع چهار میانگین متحرک نمایی (EMA) با دوره های مربوط به اعداد فیبوناچی (5، 8، 13، 21) برای یافتن سیگنال های معاملاتی استفاده می کند. میانگین متحرک مدتهاست که خود را به عنوان ابزاری ساده و موثر برای تحلیل روند معرفی کرده است.

مواد تهیه شده توسط

این استراتژی کاملاً همه کاره است و می تواند در بازه های زمانی و ابزارهای مالی مختلف استفاده شود. برای معامله، باید منتظر باشید تا قیمت از محدوده جانبی به سمت بالا یا پایین حرکت کند. در یک محدوده جانبی، هر چهار میانگین متحرک در هم تنیده شده و به صورت افقی حرکت می کنند – هیچ سیگنال معاملاتی وجود ندارد.

یک سیگنال خرید برای استراتژی

 • قیمت شروع به افزایش می کند و از هر چهار میانگین متحرک از پایین به بالا عبور می کند و نزدیکترین اوج محلی را تجدید می کند
 • خطوط میانگین متحرک از هم عبور می کنند و شروع به حرکت به سمت بالا می کنند و به تدریج از یکدیگر جدا می شوند
 • یک موقعیت خرید باز می شود، و توقف ضرر در نزدیکترین پایین ترین سطح محلی، که زیر میانگین متحرک است، تنظیم می شود.
 • وقتی میانگین‌های متحرک در جهت مخالف عبور می‌کنند، یا زمانی که قیمت معکوس می‌شود و زیر هر چهار میانگین متحرک بسته می‌شود، سود برداشت می‌شود.
نمونه ای از خرید با استراتژی
نمونه ای از خرید با استراتژی

سیگنال فروش استراتژی

 • قیمت‌ها شروع به کاهش می‌کنند، از هر چهار میانگین متحرک به سمت پایین عبور می‌کنند و نزدیک‌ترین پایین‌ترین سطح محلی را به‌روز می‌کنند
 • خطوط میانگین متحرک قطع می شوند و شروع به حرکت به سمت پایین می کنند و به تدریج از یکدیگر منحرف می شوند
 • یک موقعیت فروش باز می شود و توقف ضرر در نزدیکترین بالاترین سطح محلی قرار می گیرد که بالاتر از میانگین متحرک است.
 • وقتی میانگین‌های متحرک در جهت مخالف عبور می‌کنند، یا زمانی که قیمت بالاتر از هر چهار میانگین متحرک معکوس می‌شود و بسته می‌شود، سود برداشت می‌شود.
نمونه ای از فروش با استراتژی
نمونه ای از فروش با استراتژی

مزایا و معایب استراتژی

از تقسیم عدد قبلی در دنباله بر عدد بعدی 0.618 بدست می آید. با تقسیم عدد قبلی در دنباله بر عدد بعدی بر یک، 0.382 تولید می شود. نسبت طلایی بر اساس این رابطه است. با ظهور مبادلات مبادلاتی، دنباله فیبوناچی در معاملات مورد استفاده قرار گرفت. ابزارهای مختلفی بر اساس اعداد فیبوناچی تقریباً در هر پلت فرم معاملاتی یافت می شود.

استراتژی ای که از میانگین متحرک بر اساس اعداد فیبوناچی استفاده می کند، یک سیستم معاملاتی ساده است. در طول یک روند قوی به خوبی کار می کند، اما نباید در معاملات زمانی که بازار از یک روند جانبی طولانی عبور می کند استفاده شود. استفاده از این استراتژی در ترکیب با ابزارهای تحلیل تکنیکال برای اطمینان بیشتر توصیه می شود. و قبل از استفاده از آن، باید روی یک حساب آزمایشی تست شود.


منبع: https://blog.roboforex.com/blog/2023/03/17/how-to-trade-the-moving-averages-based-on-fibonacci-numbers-strategy/

در پنجره ظاهر شده نقطه 5، رنگ و ضخامت خط و روش MA: Exponential را انتخاب کنید. این مراحل را تکرار کنید تا سه میانگین متحرک دیگر با دوره های 8، 13 و 21 تنظیم کنید و رنگ های مختلف را برای خطوط نشانگر انتخاب کنید. این منجر به چهار میانگین متحرک با رنگ های متفاوت در نمودار قیمت می شود که برای جستجوی سیگنال های معاملاتی مطابق با استراتژی استفاده می شود.

تنظیم نشانگر میانگین متحرک
تنظیم نشانگر میانگین متحرک

نحوه استفاده از استراتژی در معاملات

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج