گزارش Core PCE امیدی برای موضع نرم‌تر فدرال رزرو ایجاد کرد. |

با این حال، روز جمعه، گزارش Core PCE (اندازه‌گیری تورم از طریق تغییرات در هزینه‌های مصرف‌کننده) تردیدهایی را در مورد موضع جنگ طلبانه فدرال رزرو ایجاد کرد. در ماه می، تورم اصلی سالانه به 4.6 درصد رسید که 0.1 درصد کمتر از پیش بینی بود. نرخ رشد کمتر به رشد خفیف ماهانه مصرف کننده 0.1% به جای 0.2% پیش بینی شده نسبت داده شد. شایان ذکر است که داده های تولید ناخالص داخلی مربوط به سه ماهه اول است، در حالی که گزارش تورم مربوط به سه ماهه دوم است، بنابراین گزارش اول نافی گزارش دوم نیست. بازار بر این اساس پاسخ داد: بازدهی اوراق دو ساله رشد خود را متوقف کرد و شروع به کاهش کرد و حدود 6 واحد پایه از دست داد، شاخص دلار آمریکا به زیر 103 واحد بازگشت و طلا شروع به افزایش قیمت کرد. بنابراین، مانعی برای افزایش بیشتر دلار و کاهش قیمت طلا پدید آمد که قدرت آن به داده های دریافتی هفته آینده، به ویژه داده های بازار کار ایالات متحده و شاخص های فعالیت ISM بستگی دارد.

همانطور که در سمپوزیوم بانک مرکزی اروپا در سینترا نشان داد، سطح اعتماد رهبران بانک مرکزی به افزایش بیشتر نرخ بهره در حال افزایش است. پاول اظهار داشت که این سیاست ممکن است به اندازه کافی محدود کننده نباشد و انتظارات فعلی در مورد مدت زمان دوره نرخ های بهره بالا ممکن است توسط بازار دست کم گرفته شود. او همچنین این احتمال را تصدیق کرد که FOMC در دو جلسه متوالی قبل از توقف تصمیم به افزایش نرخ بهره بگیرد. به نوبه خود، کریستین لاگارد انتظارات بازار را در مورد افزایش نرخ بهره در جولای تقویت کرد.

با این حال، تأثیر این اظهارات در بازار به اندازه گزارش‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و Core PCE که بازار را تحریک کرد، قابل توجه نبود. با انتظار 1.4 درصد، رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه اول به 2 درصد رسید. همراه با شگفتی مثبت در داده های مطالبات حقوق بیکاری (اعم از مطالبات اولیه و مستمر به شدت کاهش یافت)، این امر باعث افزایش قابل توجه بازدهی خزانه داری ایالات متحده، دلار و کاهش قیمت طلا شد:

طلا به 1893 دلار در هر اونس کاهش یافت، شاخص دلار آمریکا (DXY) منطقه 103.50 را آزمایش کرد و بازده اوراق قرضه کوتاه مدت دو ساله بیش از 12 واحد پایه جهش کرد و در نهایت به 4.94 درصد رسید و به سمت اوج مارس 2023 یعنی 5.08 حرکت کرد. ٪. گزارش تولید ناخالص داخلی به عنوان تاییدی بر موضع پاول بیان شده در سینترا تلقی شد.

با این حال، شایان ذکر است که پاول در سمپوزیوم سینترا پیش‌بینی کرد که تمام مشکلات تورم به بازار کار گره خواهد خورد. پیش بینی رئیس فدرال رزرو، و همچنین پویایی مثبت اخیر در مزایای بیکاری، انتظارات گزارش قوی NFP را در هفته آینده امکان پذیر می کند. در نتیجه، فعالان بازار احتمالاً یک شگفتی مثبت را پیش بینی می کنند، بنابراین افزایش دلار و کاهش طلا شانس خوبی برای ادامه در نیمه اول هفته آینده دارند:


منبع: https://www.tickmill.com/blog/the-core-pce-report-gave-hope-for-a-softening-stance-by-the-federal-reserve

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج