گلدمن ساکس: لیر ترکیه در 12 ماه گذشته به 28.00 دلار در برابر دلار سقوط کرد.


© رویترز. عکس فایل: آرم گلدمن ساکس در بازار بورس نیویورک (NYSE) در شهر نیویورک، نیویورک، ایالات متحده، 17 نوامبر 2021 دیده می شود. رویترز/اندرو کلی//عکس فایل

این بانک اعلام کرد که انتظار دارد لیر در سه، شش و 12 ماه دیگر به ترتیب به 23.00، 25.00 و 28.00 برای دلار کاهش یابد. این در مقایسه با پیش بینی قبلی به ترتیب 19.00، 21.00 و 22.00 است.

به گفته تحلیلگران، بسته به رویدادها، سطح 28.00 دلار در کمتر از یک سال قابل دستیابی است. به همین ترتیب، تعدیل نرخ بیشتر از حد انتظار می‌تواند به این معنا باشد که لیر ممکن است کمتر از پیش‌بینی‌ها تضعیف شود.

تحلیلگران بانک وال استریت در یادداشتی که پس از معرفی تیم ارشد جدید اردوغان منتشر شد، گفتند: «ما فکر می‌کنیم این مسئله زمانی است که به جای اینکه ارز به طور قابل توجهی ضعیف شود، با احتمال افزایش یک‌باره تعدیل بزرگ‌تر.»

لندن (رویترز) – گلدمن ساکس (NYSE:) پیش‌بینی لیر ترکیه خود را پس از اصلاح کابینه رئیس‌جمهور طیب اردوغان اصلاح کرد و گفت که اکنون انتظار دارد که این ارز در 12 ماه آینده به 28 دلار در مقایسه با پیش‌بینی قبلی کاهش یابد. 22.

اردوغان روز شنبه با معرفی مهمت شیمشک به کابینه خود برای مقابله با بحران هزینه زندگی ترکیه و سایر فشارها، به دولت تازه منتخبش اشاره کرد که به سیاست های اقتصادی ارتدوکس تر باز خواهد گشت.

لیر در دهه گذشته بیش از 90 درصد از ارزش خود را از دست داده است، زیرا اقتصاد در چنگال چرخه های رونق و رکود و دوره های افسارگسیخته تورم است که در آوریل بیش از 40 درصد بود در حالی که نرخ بهره کلیدی در حال حاضر ثابت است. در 8.5٪


منبع: https://www.investing.com/news/economy/goldman-sachs-sees-turkish-lira-slip-to-2800-versus-dollar-in-12-months-3097590ما معتقدیم که انتخاب مهمت شیمشک به عنوان وزیر خزانه داری و دارایی جدید، احتمال تغییر سیاست پولی به سمت یک جهت ارتدکس تر را افزایش می دهد.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج