5 نکته مفید برای استفاده از اندیکاتور MACD در تحلیل تکنیکال

2. جستجو کنید واگرایی: وقتی MACD در جهت مخالف قیمت حرکت می کند، می گویند واگرا می شود. واگرایی صعودی (زمانی که MACD به پایین ترین سطح می رسد در حالی که قیمت به پایین ترین حد می رسد) ممکن است یک معکوس احتمالی صعودی را نشان دهد، در حالی که یک واگرایی نزولی (زمانی که MACD به اوج های پایین تر می رسد در حالی که قیمت به اوج های بالاتر می رسد) می تواند نشان دهنده یک معکوس بالقوه نزولی باشد.

1. مراقب باشید کراس اوورها، به خصوص در تایم فریم های بالاتر (به عنوان مثال، هفتگی): متداول ترین تکنیک برای استفاده از MACD این است که مراقب تداخل بین MACD و خطوط سیگنال باشید. یک متقاطع صعودی (زمانی که خط MACD از بالای خط سیگنال عبور می کند) ممکن است شروع یک روند صعودی را نشان دهد، در حالی که یک متقاطع نزولی (زمانی که خط MACD از زیر خط سیگنال عبور می کند) می تواند شروع یک نزول را نشان دهد.

3. از هیستوگرام: هیستوگرام تفاوت بین MACD و خطوط سیگنال را نشان می دهد. ممکن است با تجسم فاصله بین دو خط به تأیید تغییرات روند کمک کند.

5. مراقب باشید روند عمومی بازار: مانند هر نشانه ای، روند کلی بازار را در نظر داشته باشید. MACD زمانی که در ترکیب با سایر اندیکاتورها و تجزیه و تحلیل نمودار استفاده می شود، ابزاری عالی است


منبع: https://www.forexlive.com/Education/5-useful-tips-for-using-the-macd-indicator-in-technical-analysis-20230112/4. جستجو کنید خط مرکزی متقاطع: هنگامی که خط MACD از صفر بالاتر می رود، یک شاخص صعودی است. وقتی زیر صفر حرکت می کند، یک سیگنال منفی است. شناسایی مناطق بیش از حد خرید و فروش بیش از حد برای انجام اقدامات مناسب بسیار مهم است.

5 نکته در مورد نحوه استفاده از اندیکاتور MACD در تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال، واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD). این یک شاخص فنی است که قدرت روند قیمت، جهت، حرکت، و مدت زمان را دنبال می کند. با کم کردن میانگین متحرک نمایی 26 دوره ای (EMA) از EMA 12 دوره ای MACD به دست می آید. “خط سیگنال”، یک MACD EMA نه روزه، در بالای خط MACD قرار می گیرد تا سیگنال های خرید و فروش تولید کند.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج