EUR/USD در حدود 1.0860 باقی می ماند زیرا معامله گران برای تصمیمات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا آماده می شوند.

با این حال، مرحله با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به 4.50-4.75٪ و ECB به 2.50٪ تنظیم شده است که باعث کاهش اسپرد بین ایالات متحده و منطقه یورو می شود. از این رو، EUR/USD می تواند سوگیری صعودی خود را از سر بگیرد و 1.1000 را آزمایش کند، مگر اینکه غافلگیری ناخوشایند توسط لاگارد روند رالی را محدود کند و EUR/USD را کاهش دهد.

تجزیه و تحلیل فنی EUR/USD

با پایان جلسه روز جمعه، CME FedWatchTool نشان می دهد که شانس افزایش نرخ بهره 25 bps فدرال رزرو به 99.2٪ می رسد و معامله گران پیش بینی می کنند که نرخ صندوق های فدرال (FFR) تا جلسه مارس به حدود 5٪ برسد.

وال استریت هفته را با افزایش به پایان رساند و نگرانی ها در مورد رکود قریب الوقوع در ایالات متحده را کنار گذاشت. داده‌های روز پنج‌شنبه، اقتصاد قوی را تقویت کرد، به طوری که سه ماهه چهارم 2.9 درصد بالاتر از برآوردهای 2.6 درصد بود، در حالی که سه ماهه سوم در 3.2 درصد باقی ماند. این جرقه گفتگوهایی را در مورد “فرود نرم” احتمالی توسط فدرال رزرو ایالات متحده ایجاد کرد.

  • PCE اصلی ایالات متحده، سنج ترجیحی فدرال رزرو برای تورم، در حال نزول است که باعث گمانه زنی ها برای محوری فدرال رزرو شده است.
  • احساسات مصرف کننده بهبود یافت، در حالی که انتظارات تورمی کاهش یافت.
  • تجزیه و تحلیل قیمت EUR/USD: پیش از تصمیمات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، جهت گیری رو به بالا، اما خنثی کوتاه مدت.

در همین حال، داده‌های روز جمعه نشان داد که تورم احتمالاً با سرعتی سریع‌تر از آنچه تخمین زده می‌شود، در حال کاهش است. شاخص تورم مورد علاقه فدرال رزرو، یعنی مخارج مصرف شخصی اصلی (PCE) با برآوردهای 4.4 درصدی در سال، اما کمتر از 4.7 درصدی نوامبر بود. این گمانه‌زنی‌های تقویت‌شده در اطراف فدرال رزرو، اندازه افزایش نرخ بهره را کاهش می‌دهد، زیرا دسامبر اولین افزایش نرخ‌ها را رقم زد که 75 واحد در ثانیه نبود. در عوض، پاول و شرکت همان طور که مناسب بود، به دنبال 50 bps رفتند، همانطور که آنها اشاره کردند و در عین حال تأکید کردند که سرعت به اندازه اوج نرخ ها مهم نیست.

در هفته آینده، یورو/دلار آمریکا به سمت بالا باقی می ماند. عقب نشینی در چند روز گذشته را می توان به کاوش علامت 1.0900 نسبت داد که مقاومت دشواری در برابر مانع است. همچنین، تصمیمات سیاست پولی بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو بهانه ای برای معامله گران برای بستن مواضع خود بود.

حتی با وجود اینکه یورو/دلار آمریکا تحت فشار است، حرکت قیمت از پنجشنبه و جمعه مجموعه‌ای از کندل‌های متوالی را با فتیله‌ای بلند تشکیل داد که نشان می‌دهد برخی از فشارهای خرید در حال استراحت است. با این وجود، تعهد به حفظ موقعیت های خرید یورو/دلار در طول آخر هفته و با عدم اطمینان در بازارهای مالی، یورو/دلار آمریکا را از بازپس گیری 1.0900 دور نگه داشت.

یورو/دلار آمریکا برای دو روز متوالی از سد روانی 1.0900 رد شد و روز جمعه پس از اینکه اطلاعات ایالات متحده (ایالات متحده) ادعای افزایش 25 واحدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تقویت کرد، به منطقه 1.0860 سقوط کرد. در زمان نوشتن این مقاله، EUR/USD در 1.0866 معامله می شود.

PCE هسته نرم ایالات متحده احتمال افزایش 25 bps توسط فدرال رزرو را افزایش داد

در سراسر حوضچه، مقامات بانک مرکزی اروپا (ECB) تکرار کرده بودند که در نشست آتی در 2 فوریه، نرخ بهره را افزایش خواهند داد. پس از آن جلسه، گرچه تورم در منطقه یورو به 9.2 درصد کاهش یافت.

در بخش دیگری از داده ها، نظرسنجی از دانشگاه میشیگان، احساسات مصرف کننده ایالات متحده را گزارش کرد که در مقایسه با قرائت اولیه 64.6 به 64.9 بهبود یافت. داده ها نشان می دهد که انتظارات تورمی یک ساله 3.9 درصد کمتر از نظرسنجی قبلی است، در حالی که برای یک سال 5 ساله 2.9 درصد بوده است.

نقض دومی، علامت 1.1000 را آشکار می کند. به عنوان یک سناریوی جایگزین، EUR/USD به زیر 1.0835، پایین ترین سطح هفتگی، و این جفت به سمت میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA) در 1.0788 سقوط می کند.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/eur-usd-holds-at-around-10860s-as-traders-brace-for-the-fed-and-ecbs-decisions-202301272147

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج