PMI جهانی فلش: بازگشتی به خوش بینی؟

PMI ساخت آلمان پیش بینی می شود که از 47.3 قبلی به 48.2 ارتقا یابد، هرچند در انقباض باقی بماند. از سوی دیگر، این چهارمین گسترش متوالی خواهد بود و به سطوحی که آخرین بار در ماه آگوست مشاهده شده بود، باز خواهد گشت. پیش‌بینی می‌شود PMI خدمات آلمان در مقایسه با 50.7 قبلی با 51.5 رشد بیشتری داشته باشد.

باز کردن حساب زنده


منبع: https://www.orbex.com/blog/en/2023/02/global-flash-pmis-a-return-to-optimism

هرچه اقتصاد بهتر باشد، انقباض بیشتر می‌شود که می‌تواند بازارهای سهام را پایین بیاورد. اما، از سوی دیگر، می تواند ارزهای مربوطه را پشتیبانی کند. بریتانیا توانست با حداقل مطلق از سقوط به رکود فرار کند، بنابراین نشانه‌های خوش‌بینی در اقتصاد نیز می‌تواند انتظارات را افزایش دهد که BOE نیز می‌تواند جنگ‌طلب‌تر شود.

ECB در حال حاضر در مورد افزایش حداقل 50bps در جلسه بعدی صحبت می کند و به دنبال آن QT در ماه مارس آغاز می شود. با وجود این، EURUSD در چند هفته گذشته کاهش یافته است، که بیشتر به دلیل تقویت دلار در پی تعداد مشاغل درخشان از ژانویه است. با توجه به اینکه اقتصاد ایالات متحده به فدرال رزرو فضای بیشتری را برای افزایش نیز می دهد، این جفت ارز مجدداً توسط پیش بینی های اقتصادی محافظت می شود – اما برعکس.

PMI ساخت انگلستان همچنین انتظار می‌رود که رشد کند، اما پایین‌تر از همتایان قاره‌ای خود با 47.5 در مقایسه با 47.0 قبلی باقی بماند. همچنین انتظار می رود PMI خدمات در 49.3 در مقایسه با 48.7 قبلی در انقباض باقی بماند.

اجماع بر این بوده است که اکثر اقتصادها در سال جاری وارد رکود خواهند شد و بانک‌های مرکزی را مجبور به چرخش و کاهش نرخ بهره خواهند کرد. هر چه نشانه‌های بیشتر از این اتفاق نیفتد، ارزهای بیشتری می‌توانند تقویت شوند. فلش PMI فردا می تواند انتظارات بازار را برای بقیه هفته تغییر دهد.

به چه چیزی توجه کنیم

با تقریبا یک ماه آب و هوای معتدل، به نظر می رسد که اروپا حداقل در موقعیتی قرار دارد که از سقوط به سمت رکود جلوگیری کند. رئیس بانک مرکزی اروپا، لاگارد، قبلاً این نظر را ارائه کرده بود. با رشد قوی‌تر در اروپا، اما همچنان تورم فوق‌العاده بالا، احتمالاً فضای بیشتری را به بانک مرکزی اروپا برای ادامه روند صعودی می‌دهد.

خبر خوب خبر بد است

اخیرا، تجارت گاز طبیعی در هلند به پایین ترین قیمت در یک سال گذشته سقوط کرد. این هنوز بالاتر از میانگین است، زیرا قیمت گاز طبیعی با افزایش تنش‌ها بین روسیه و اوکراین قبل از شروع جنگ افزایش یافته بود. اما، این کاهش قابل توجهی نسبت به اوج های مشاهده شده در تابستان است، که باعث ترس از وقوع یک بحران انرژی در اروپا شده بود.

PMI ساخت فرانسه ماه گذشته به روند گسترش بازگشته بود و انتظار می رود که از 50.5 به 51.2 صعود کند. اکنون انتظار می‌رود که PMI خدمات از آستانه 50 عبور کند و در 50.2 رشد کند، از 49.4 قبلی. یادآوری می‌کنیم که فرانسه به‌عنوان اولین کشور بزرگی که از منطقه یورو گزارش می‌دهد، می‌تواند لحن یورو را برای بقیه روز تعیین کند.

PMI ساخت ایالات متحده انتظار می رود که در انقباض باقی بماند، اما از 46.9 قبلی به 49.0 بپرد، زیرا روایت یک رکود قریب الوقوع بهتر از داده های مورد انتظار است. انتظار می‌رود که PMI خدمات به همان میزان از 46.8 قبلی به 48.9 افزایش یابد.

تجارت اخبار مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

توسط رضا خانتاراج

رضا خانتاراج